saama

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

saama (10)

  1. (harvinainen) saannos
    Vuoden saamat jäävät vähäisiksi.

Taivutus[muokkaa]

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi saama saamat
genetiivi saaman saamien
(saamain)
partitiivi saamaa saamia
akkusatiivi saama; saaman saamat
sisäpaikallissijat
inessiivi saamassa saamissa
elatiivi saamasta saamista
illatiivi saamaan saamiin
ulkopaikallissijat
adessiivi saamalla saamilla
ablatiivi saamalta saamilta
allatiivi saamalle saamille
muut sijamuodot
essiivi saamana saamina
translatiivi saamaksi saamiksi
abessiivi saamatta saamitta
instruktiivi saamin
komitatiivi saamine-
+ omistusliite

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yhdyssanat[muokkaa]

saamamies, saamapuoli, saamavekseli


Verbi[muokkaa]

saama (10)

  1. (taivutusmuoto) agenttipartisiippi verbistä saada

Taivutus[muokkaa]

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi saama saamat
genetiivi saaman saamien
(saamain)
partitiivi saamaa saamia
akkusatiivi saama; saaman saamat
sisäpaikallissijat
inessiivi saamassa saamissa
elatiivi saamasta saamista
illatiivi saamaan saamiin
ulkopaikallissijat
adessiivi saamalla saamilla
ablatiivi saamalta saamilta
allatiivi saamalle saamille
muut sijamuodot
essiivi saamana saamina
translatiivi saamaksi saamiksi
abessiivi saamatta saamitta
instruktiivi saamin
komitatiivi saamine-
+ omistusliite

Viro[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

saama (inf saada, yks 1 saan)

  1. saada jotakin
    Sain uue passi. – Sain uuden passin.
  2. tulla joksikin; valmistua
    Ta sai terveks. – Hän tuli terveeksi, tervehtyi.
    Triinu sai õpetajaks. – Triinusta tuli opettaja / valmistui opettajaksi.
    Peatoimetajaks saab Jaan Tõnisson. – Päätoimittajaksi tulee .. .
  3. voida
    Ma ei saa tulla. – En voi tulla.
  4. riittää
    Kas sellest saab? – Riittääkö tämä?
  5. tulla, seurata
    Mis sellest saab? – Mitä siitä tulee, seuraa?

Taivutus[muokkaa]

ma-infinitiivi saama
da-infinitiivi saada
preesensin yksikön 3. persoona saab
imperfektin yksikön 1. persoona sain
imperfektin yksikön 3. persoona sai
imperatiivin yksikön 3. persoona saagu
v-partisiippi saav
nud-partisiippi saanud
preesensin passiivi saadakse
tud-partisiippi saadud

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yhdyssanat[muokkaa]
Yhdysverbit[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

  • [PSV] Eesti keele põhisõnavara sõnastik : saama [1] [mm. taivutuskaavio]

Viitteet[muokkaa]