jooma

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Viro[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

jooma (inf juua, yks 1 joon)

  1. juoda
    Jooksin veel tassi kohvi. – Joisin vielä kupillisen kahvia.
    Jõin kannust kalja, klaasist morssi. – Join kannusta kaljaa, lasista mehua.

Taivutus[muokkaa]

Päämuodot
ma-nfinitiivi jooma
da-infinitiivi juua
preesensin yksikön 3. persoona joob
imperfektin yksikön 1. persoona jõin
imperfektin yksikön 3. persoona jõi
imperatiivin yksikön 3. persoona joogu
v-partisiippi joov
nud-partisiippi joonud
preesensin passiivi juuakse
tud-partisiippi joodud

Liittyvät sanat[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

  • [PSV] Eesti keele põhisõnavara sõnastik : jooma [1]
  • jooma Eesti Keele Instituutin viro–suomi-sanakirjassa