jääma

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: jäämä


Viro[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

jääma (inf jääda , yks 1 jään)

  1. jäädä
    Ta jääb linna. – Hän jää kaupunkiin.
    Kõik jääb sulle. – Kaikki jää sinulle.
    Jäi leseks. – Jäi leskeksi.
    Ehitustöö jäi katki. – Rakennustyö jäi kesken.
  2. joutua; tulla, muuttua joksikin
    Ta jäi haigeks, vanaks. – Hän sairastui [tuli sairaaksi], tuli vanhaksi.
    Ma jäin hiljaks. – Minä myöhästyin.

Taivutus[muokkaa]

Taivutusmuotoja
ma-infinitiivi jääma
da-infinitiivi jääda
preesensin yksikön 3. persoona jääb
preesensin monikon 1. persoona jääme
imperfektin yksikön 1. persoona jäin
imperfektin yksikön 3. persoona jäi
imperfektin monikon 1. persoona jäime
imperatiivin yksikön 3. persoona jäägu
v-partisiippi jääv
nud-partisiippi jäänud
preesensin passiivi jäädakse
tud-partisiippi jäädud

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yhdysverbit[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]