Malline:la-subs/testit

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
KOODI: {{la-subs}}
TULOS: la-subs/testit


KOODI: {{la-subs|m}}
TULOS: la-subs/testit m.


KOODI: {{la-subs|f}}
TULOS: la-subs/testit f.


KOODI: {{la-subs|n}}
TULOS: la-subs/testit n.


KOODI: {{la-subs|mf}}
TULOS: la-subs/testit m./f.


KOODI: {{la-subs|f|1}}
TULOS: la-subs/testit f. (1)
KOODI: {{la-subs|m|2}}
TULOS: la-subs/testit m. (2)
KOODI: {{la-subs|n|3}}
TULOS: la-subs/testit n. (3)
KOODI: {{la-subs|m|4}}
TULOS: la-subs/testit m. (4)
KOODI: {{la-subs|m|5}}
TULOS: la-subs/testit m. (5)


KOODI: {{la-subs|mf|1}}
TULOS: Virheellinen taivutustyyppi tai suku.
KOODI: {{la-subs|mf|2}}
TULOS: la-subs/testit m./f. (2)
KOODI: {{la-subs|mf|3}}
TULOS: la-subs/testit m./f. (3)
KOODI: {{la-subs|mf|4}}
TULOS: Virheellinen taivutustyyppi tai suku. 5. tyypin mahdolliset arvot ovat f, m ja n
KOODI: {{la-subs|mf|5}}
TULOS: la-subs/testit m./f. (5)

la-subs-5[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-5|m|di}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi diēs diēs
akkusatiivi diem diēs
genetiivi diēī diērum
datiivi diēī diēbus
ablatiivi diē diēbus
diēs m. (5)
KOODI: {{la-subs|m|5|di}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi diēs diēs
akkusatiivi diem diēs
genetiivi [[di{{{4}}}i#Latina|di{{{4}}}ī]] diērum
datiivi [[di{{{4}}}i#Latina|di{{{4}}}ī]] diēbus
ablatiivi diē diēbus
diēs m. (5)

KOODI: {{la-subs-5|f|sp|eci}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi spēs spēs
akkusatiivi spem spēs
genetiivi speciī spērum
datiivi speciī spēbus
ablatiivi spē spēbus
spēs f. (5)
KOODI: {{la-subs|f|5|speci}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi speciēs speciēs
akkusatiivi speciem speciēs
genetiivi [[speci{{{4}}}i#Latina|speci{{{4}}}ī]] speciērum
datiivi [[speci{{{4}}}i#Latina|speci{{{4}}}ī]] speciēbus
ablatiivi speciē speciēbus
speciēs f. (5)

KOODI: {{la-subs-5|f|r||r|re|s}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi rēs rēs
akkusatiivi rem rēs
genetiivi rērum
datiivi rēbus
ablatiivi rēbus
rēs f. (5)
KOODI: {{la-subs|f|5|r}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi rēs rēs
akkusatiivi rem rēs
genetiivi [[r{{{4}}}i#Latina|r{{{4}}}ī]] rērum
datiivi [[r{{{4}}}i#Latina|r{{{4}}}ī]] rēbus
ablatiivi rēbus
rēs f. (5)

KOODI: {{la-subs-5|m|me|ridi|merīdi}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi meēs meēs
akkusatiivi meem meēs
genetiivi meridiī meērum
datiivi meridiī meēbus
ablatiivi meē meēbus
meēs m. (5)
KOODI: {{la-subs|m|5|merīdi}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi merīdiēs merīdiēs
akkusatiivi merīdiem merīdiēs
genetiivi [[meridi{{{4}}}i#Latina|merīdi{{{4}}}ī]] merīdiērum
datiivi [[meridi{{{4}}}i#Latina|merīdi{{{4}}}ī]] merīdiēbus
ablatiivi merīdiē merīdiēbus
merīdiēs m. (5)

la-subs-4[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-4|m|st|at}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi stus stūs
akkusatiivi stum stūs
genetiivi stūs stuum
datiivi stuī stibus
ablatiivi stū stibus
stus m. (4)
KOODI: {{la-subs|m|4|stat}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi status statūs
akkusatiivi statum statūs
genetiivi statūs statuum
datiivi statuī statibus
ablatiivi statū statibus
status m. (4)

KOODI: {{la-subs-4|m|se|ns|sēns}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi seus seūs
akkusatiivi seum seūs
genetiivi seūs seuum
datiivi seuī seibus
ablatiivi seū seibus
seus m. (4)
KOODI: {{la-subs|m|4|sēns}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi sēnsus sēnsūs
akkusatiivi sēnsum sēnsūs
genetiivi sēnsūs sēnsuum
datiivi sēnsuī sēnsibus
ablatiivi sēnsū sēnsibus
sēnsus m. (4)

la-subs-4-n[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-4-n|ge|n}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi geū geua
akkusatiivi geū geua
genetiivi geūs geuum
datiivi geū geibus
ablatiivi geū geibus
geū n. (4)
KOODI: {{la-subs|n|4|gen}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi genū genua
akkusatiivi genū genua
genetiivi genūs genuum
datiivi genū genibus
ablatiivi genū genibus
genū n. (4)

la-subs-3-n-ium[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-3-n-ium|la|c|lact}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi la ca
akkusatiivi la ca
genetiivi cis cium
datiivi cibus
ablatiivi ce cibus
la n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|lac|lact|ium}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi lac lacta
akkusatiivi lac lacta
genetiivi lactis lactium
datiivi lactī lactibus
ablatiivi lacte lactibus
lac n. (3)

KOODI: {{la-subs-3-n-ium|os|*|oss|os}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi os *a
akkusatiivi os *a
genetiivi *is *ium
datiivi *ibus
ablatiivi *e *ibus
os n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|os|oss|ium}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi os ossa
akkusatiivi os ossa
genetiivi ossis ossium
datiivi ossī ossibus
ablatiivi osse ossibus
os n. (3)

KOODI: {{la-subs-3-n-ium|iu|s|iur|iūs|iūr}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi iu sa
akkusatiivi iu sa
genetiivi sis sium
datiivi sibus
ablatiivi se sibus
iu n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|iūs|iūr|ium}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi iūs iūra
akkusatiivi iūs iūra
genetiivi iūris iūrium
datiivi iūrī iūribus
ablatiivi iūre iūribus
iūs n. (3)

la-subs-3-n[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-3-n|fu|lgur}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi fu lgura
akkusatiivi fu lgura
genetiivi lguris lgurum
datiivi lgurī lguribus
ablatiivi lgure lguribus
fu n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|um}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi la-subs/testit la-subs/testita
akkusatiivi la-subs/testit la-subs/testita
genetiivi la-subs/testitis la-subs/testitum
datiivi la-subs/testitī la-subs/testitibus
ablatiivi la-subs/testite la-subs/testitibus
la-subs/testit n. (3)

KOODI: {{la-subs-3-n|co|r|cord}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi co ra
akkusatiivi co ra
genetiivi ris rum
datiivi ribus
ablatiivi re ribus
co n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|cor|cord|um}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi cor corda
akkusatiivi cor corda
genetiivi cordis cordum
datiivi cordī cordibus
ablatiivi corde cordibus
cor n. (3)

KOODI: {{la-subs-3-n|ve|r|ver|vēr|vēr}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ve ra
akkusatiivi ve ra
genetiivi ris rum
datiivi ribus
ablatiivi re ribus
ve n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|vēr|vēr|um}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi vēr vēra
akkusatiivi vēr vēra
genetiivi vēris vērum
datiivi vērī vēribus
ablatiivi vēre vēribus
vēr n. (3)


KOODI: {{la-subs-3-n|se|men|semin|sēmen|sēmin}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi se mena
akkusatiivi se mena
genetiivi menis menum
datiivi menī menibus
ablatiivi mene menibus
se n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|sēmen|sēmin|um}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi sēmen sēmina
akkusatiivi sēmen sēmina
genetiivi sēminis sēminum
datiivi sēminī sēminibus
ablatiivi sēmine sēminibus
sēmen n. (3)


KOODI: {{la-subs-3-n|ge|nus|gener}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ge nusa
akkusatiivi ge nusa
genetiivi nusis nusum
datiivi nusī nusibus
ablatiivi nuse nusibus
ge n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|genus|gener|um}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi genus genera
akkusatiivi genus genera
genetiivi generis generum
datiivi generī generibus
ablatiivi genere generibus
genus n. (3)


KOODI: {{la-subs-3-n|no|men|nomin|nōmen|nōmin}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi no mena
akkusatiivi no mena
genetiivi menis menum
datiivi menī menibus
ablatiivi mene menibus
no n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|nōmen|nōmin|um}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi nōmen nōmina
akkusatiivi nōmen nōmina
genetiivi nōminis nōminum
datiivi nōminī nōminibus
ablatiivi nōmine nōminibus
nōmen n. (3)

la-subs-3-n-i[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-3-n-i|ma|re|mar}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ma reia
akkusatiivi ma reia
genetiivi reis reium
datiivi reī reibus
ablatiivi reī reibus
re n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|mare|mar|i}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi mare maria
akkusatiivi mare maria
genetiivi maris marium
datiivi marī maribus
ablatiivi marī maribus
mar n. (3)

KOODI: {{la-subs-3-n-i|cu|bile|cubil|cubīle|cubīl}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi cu bileia
akkusatiivi cu bileia
genetiivi bileis bileium
datiivi bileī bileibus
ablatiivi bileī bileibus
bile n. (3)
KOODI: {{la-subs|n|3|cubīle|cubīl|i}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi cubīle cubīlia
akkusatiivi cubīle cubīlia
genetiivi cubīlis cubīlium
datiivi cubīlī cubīlibus
ablatiivi cubīlī cubīlibus
cubīl n. (3)

la-subs-3-ium[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-3-ium|f|do|s|dot}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi do sēs
akkusatiivi sem sēs
genetiivi sis sium
datiivi sibus
ablatiivi se sibus
do f. (3)
KOODI: {{la-subs|f|3|dos|dot|ium}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi dos dotēs
akkusatiivi dotem dotēs
genetiivi dotis dotium
datiivi dotī dotibus
ablatiivi dote dotibus
dos f. (3)

KOODI: {{la-subs-3-ium|m|cr|inis|crin|crīnis|crīn}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi cr inisēs
akkusatiivi inisem inisēs
genetiivi inisis inisium
datiivi inisī inisibus
ablatiivi inise inisibus
cr m. (3)
KOODI: {{la-subs|m|3|crīnis|crīn|ium}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi crīnis crīnēs
akkusatiivi crīnem crīnēs
genetiivi crīnis crīnium
datiivi crīnī crīnibus
ablatiivi crīne crīnibus
crīnis m. (3)

KOODI: {{la-subs-3-ium|mf|in|fans|infant|infāns}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi in fansēs
akkusatiivi fansem fansēs
genetiivi fansis fansium
datiivi fansī fansibus
ablatiivi fanse fansibus
in m./f. (3)
KOODI: {{la-subs|mf|3|infāns|infant|ium}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi infāns infantēs
akkusatiivi infantem infantēs
genetiivi infantis infantium
datiivi infantī infantibus
ablatiivi infante infantibus
infāns m./f. (3)


la-subs-3-i-e[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-3-i-e|m|as|*|ass|as}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi as *ēs
akkusatiivi *em
*im
*ēs
*īs
genetiivi *is *ium
datiivi *ibus
ablatiivi *e
*ibus
as m. (3)
KOODI: {{la-subs|m|3|as|ass|i-e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi as assēs
akkusatiivi assem
assim
assēs
assīs
genetiivi assis assium
datiivi assī assibus
ablatiivi asse
assī
assibus
as m. (3)

KOODI: {{la-subs-3-i-e|f|cr|isis|cris}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi cr isisēs
akkusatiivi isisem
isisim
isisēs
isisīs
genetiivi isisis isisium
datiivi isisī isisibus
ablatiivi isise
isisī
isisibus
cr f. (3)
KOODI: {{la-subs|f|3|crisis|cris|i-e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi crisis crisēs
akkusatiivi crisem
crisim
crisēs
crisīs
genetiivi crisis crisium
datiivi crisī crisibus
ablatiivi crise
crisī
crisibus
crisis f. (3)

KOODI: {{la-subs-3-i-e|m|de|ns|dent|dēns}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi de nsēs
akkusatiivi nsem
nsim
nsēs
nsīs
genetiivi nsis nsium
datiivi nsī nsibus
ablatiivi nse
nsī
nsibus
de m. (3)
KOODI: {{la-subs|m|3|dēns|dent|i-e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi dēns dentēs
akkusatiivi dentem
dentim
dentēs
dentīs
genetiivi dentis dentium
datiivi dentī dentibus
ablatiivi dente
dentī
dentibus
dēns m. (3)

KOODI: {{la-subs-3-i-e|f|cl|avis|clav|clāvis|clāv}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi cl avisēs
akkusatiivi avisem
avisim
avisēs
avisīs
genetiivi avisis avisium
datiivi avisī avisibus
ablatiivi avise
avisī
avisibus
cl f. (3)
KOODI: {{la-subs|f|3|clāvis|clāv|i-e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi clāvis clāvēs
akkusatiivi clāvem
clāvim
clāvēs
clāvīs
genetiivi clāvis clāvium
datiivi clāvī clāvibus
ablatiivi clāve
clāvī
clāvibus
clāvis f. (3)


la-subs-3[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-3|m|ca|stor}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ca storēs
akkusatiivi storem storēs
genetiivi storis storum
datiivi storī storibus
ablatiivi store storibus
ca m. (3)
KOODI: {{la-subs|m|3|e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi la-subs/testit la-subs/testitēs
akkusatiivi la-subs/testitem la-subs/testitēs
genetiivi la-subs/testitis la-subs/testitum
datiivi la-subs/testitī la-subs/testitibus
ablatiivi la-subs/testite la-subs/testitibus
la-subs/testit m. (3)

KOODI: {{la-subs-3|m|im|perator|5=imperātor|6=imperātōr}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi im peratorēs
akkusatiivi peratorem peratorēs
genetiivi peratoris peratorum
datiivi peratorī peratoribus
ablatiivi peratore peratoribus
im m. (3)
KOODI: {{la-subs|m|3|imperātor|imperātōr|e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi imperātor imperātōrēs
akkusatiivi imperātōrem imperātōrēs
genetiivi imperātōris imperātōrum
datiivi imperātōrī imperātōribus
ablatiivi imperātōre imperātōribus
imperātor m. (3)

KOODI: {{la-subs-3|m|re|ctor|rector|rector|rectōr}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi re ctorēs
akkusatiivi ctorem ctorēs
genetiivi ctoris ctorum
datiivi ctorī ctoribus
ablatiivi ctore ctoribus
re m. (3)
KOODI: {{la-subs|m|3|rector|rectōr|e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi rector rectōrēs
akkusatiivi rectōrem rectōrēs
genetiivi rectōris rectōrum
datiivi rectōrī rectōribus
ablatiivi rectōre rectōribus
rector m. (3)

KOODI: {{la-subs-3|f|fa|lx|falc}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi fa lxēs
akkusatiivi lxem lxēs
genetiivi lxis lxum
datiivi lxī lxibus
ablatiivi lxe lxibus
fa f. (3)
KOODI: {{la-subs|f|3|falx|falc|e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi falx falcēs
akkusatiivi falcem falcēs
genetiivi falcis falcum
datiivi falcī falcibus
ablatiivi falce falcibus
falx f. (3)

KOODI: {{la-subs-3|m|ca|rnifex|carnific}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ca rnifexēs
akkusatiivi rnifexem rnifexēs
genetiivi rnifexis rnifexum
datiivi rnifexī rnifexibus
ablatiivi rnifexe rnifexibus
ca m. (3)
KOODI: {{la-subs|m|3|carnifex|carnific|e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi carnifex carnificēs
akkusatiivi carnificem carnificēs
genetiivi carnificis carnificum
datiivi carnificī carnificibus
ablatiivi carnifice carnificibus
carnifex m. (3)

KOODI: {{la-subs-3|f|gr|us|gru|grūs}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi gr usēs
akkusatiivi usem usēs
genetiivi usis usum
datiivi usī usibus
ablatiivi use usibus
gr f. (3)
KOODI: {{la-subs|f|3|grūs|gru|e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi grūs gruēs
akkusatiivi gruem gruēs
genetiivi gruis gruum
datiivi gruī gruibus
ablatiivi grue gruibus
grūs f. (3)

KOODI: {{la-subs-3|f|vi|rgo|virgin|virgō|virgin}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi vi rgoēs
akkusatiivi rgoem rgoēs
genetiivi rgois rgoum
datiivi rgoī rgoibus
ablatiivi rgoe rgoibus
vi f. (3)
KOODI: {{la-subs|f|3|virgō|virgin|e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi virgō virginēs
akkusatiivi virginem virginēs
genetiivi virginis virginum
datiivi virginī virginibus
ablatiivi virgine virginibus
virgō f. (3)

KOODI: {{la-subs-3|m|an|ser|anser|ānser|ānser}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi an serēs
akkusatiivi serem serēs
genetiivi seris serum
datiivi serī seribus
ablatiivi sere seribus
an m. (3)
KOODI: {{la-subs|m|3|ānser|ānser|e}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ānser ānserēs
akkusatiivi ānserem ānserēs
genetiivi ānseris ānserum
datiivi ānserī ānseribus
ablatiivi ānsere ānseribus
ānser m. (3)

la-subs-1[muokkaa]

  • KOODI: {{la-subs-1|f|ca|mer}}
    TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi caa caae
akkusatiivi caam caās
genetiivi caae caārum
datiivi caae caīs
ablatiivi caā caīs

caa f. (1)

  • KOODI: {{la-subs|f|1|camer}}
    TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi camera camerae
akkusatiivi cameram camerās
genetiivi camerae camerārum
datiivi camerae camerīs
ablatiivi camerā camerīs

camera f. (1)


  • KOODI: {{la-subs-1|f|re|gin|rēgīn}}
    TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi rea reae
akkusatiivi ream reās
genetiivi reae reārum
datiivi reae reīs
ablatiivi reā reīs

rea f. (1)

  • KOODI: {{la-subs|f|1|rēgīn}}
    TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi rēgīna rēgīnae
akkusatiivi rēgīnam rēgīnās
genetiivi rēgīnae rēgīnārum
datiivi rēgīnae rēgīnīs
ablatiivi rēgīnā rēgīnīs

rēgīna f. (1)



la-subs-2[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-2|m|ch|or}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ch orī
akkusatiivi orum orōs
genetiivi orī orōrum
datiivi orō orīs
ablatiivi orō orīs
ch m. (2)
KOODI: {{la-subs|m|2|chor}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi chorus chorī
akkusatiivi chorum chorōs
genetiivi chorī chorōrum
datiivi chorō chorīs
ablatiivi chorō chorīs
chorus m. (2)

KOODI: {{la-subs-2|m|le|ct|lēct}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi le ctī
akkusatiivi ctum ctōs
genetiivi ctī ctōrum
datiivi ctō ctīs
ablatiivi ctō ctīs
le m. (2)
KOODI: {{la-subs|m|2|lēct}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi lēctus lēctī
akkusatiivi lēctum lēctōs
genetiivi lēctī lēctōrum
datiivi lēctō lēctīs
ablatiivi lēctō lēctīs
lēctus m. (2)

KOODI: {{la-subs-2|m|ca|ncer|cancer|ca|ncer|cancr}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ca ncerī
akkusatiivi ncerum ncerōs
genetiivi ncerī ncerōrum
datiivi ncerō ncerīs
ablatiivi ncerō ncerīs
ca m. (2)
KOODI: {{la-subs|m|2|cancer|cancr}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi cancer cancrī
akkusatiivi cancrum cancrōs
genetiivi cancrī cancrōrum
datiivi cancrō cancrīs
ablatiivi cancrō cancrīs
cancer m. (2)

KOODI: {{la-subs-2|m|ge|ner|gener|ge|ner}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ge nerī
akkusatiivi nerum nerōs
genetiivi nerī nerōrum
datiivi nerō nerīs
ablatiivi nerō nerīs
ge m. (2)
KOODI: {{la-subs|m|2|gener|gener}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi gener generī
akkusatiivi generum generōs
genetiivi generī generōrum
datiivi generō generīs
ablatiivi generō generīs
gener m. (2)

la-subs-2-n[muokkaa]

KOODI: {{la-subs-2-n|au|r}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi auum aua
akkusatiivi auum aua
genetiivi auī auōrum
datiivi auō auīs
ablatiivi auō auīs
auum n. (2)
KOODI: {{la-subs|n|2|aur}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi aurum aura
akkusatiivi aurum aura
genetiivi aurī aurōrum
datiivi aurō aurīs
ablatiivi aurō aurīs
aurum n. (2)

KOODI: {{la-subs-2-n|la|boratori|labōrātōri}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi laum laa
akkusatiivi laum laa
genetiivi laī laōrum
datiivi laō laīs
ablatiivi laō laīs
laum n. (2)
KOODI: {{la-subs|n|2|labōrātōri}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi labōrātōrium labōrātōria
akkusatiivi labōrātōrium labōrātōria
genetiivi labōrātōriī labōrātōriōrum
datiivi labōrātōriō labōrātōriīs
ablatiivi labōrātōriō labōrātōriīs
labōrātōrium n. (2)

KOODI: {{la-subs-2-n|li|gāment}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi lium lia
akkusatiivi lium lia
genetiivi liī liōrum
datiivi liō liīs
ablatiivi liō liīs
lium n. (2)
KOODI: {{la-subs|n|2|ligāment}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ligāmentum ligāmenta
akkusatiivi ligāmentum ligāmenta
genetiivi ligāmentī ligāmentōrum
datiivi ligāmentō ligāmentīs
ablatiivi ligāmentō ligāmentīs
ligāmentum n. (2)