vaari

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

vaari (5)

  1. isän isä
  2. äidin isä
  3. (arkikieltä) neuvon hyväksyntä
    Otitko neuvostani vaarin?

Ääntäminen[muokkaa]

  • IPA: [ˈʋɑ̝ːri]

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi vaari vaarit
genetiivi vaarin vaarien
(vaarein)
partitiivi vaaria vaareja
akkusatiivi vaari; vaarin vaarit
Sisäpaikallissijat
inessiivi vaarissa vaareissa
elatiivi vaarista vaareista
illatiivi vaariin vaareihin
Ulkopaikallissijat
adessiivi vaarilla vaareilla
ablatiivi vaarilta vaareilta
allatiivi vaarille vaareille
Muut
essiivi vaarina vaareina
translatiivi vaariksi vaareiksi
abessiivi vaaritta vaareitta
instruktiivi vaarein
komitatiivi vaareine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Synonyymit[muokkaa]