ta

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Ta, , , , -ta ja -tä

Kansainvälinen[muokkaa]

Lyhenne[muokkaa]

ta

  1. tamilin kielitunnus (kaksikirjaiminen, ISO 639-1)

Liivi[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ta (pitempi muoto tämā)

  1. (persoonapronomini) hän

Norja[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

ta (tar, tok, tatt)

  1. ottaa

Puola[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ta f.

  1. (feminiini) tämä

Liittyvät sanat[muokkaa]

Ranska[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ta

  1. (possessiivinen) sinun ... -si (kun omistettava on yksikön feminiini)

Liittyvät sanat[muokkaa]

Ruotsi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

ta

  1. ottaa
    ta bussen / tåget / flygetmennä bussilla / junalla / lentokoneella
  2. osua
  3. ta emot ottaa vastaan, vastaanottaa

Taivutus[muokkaa]

  • Vanhahtavassa kielessä verbi taipuu kaikissa aikamuodoissa vahvasti (alkuperäisen) -g-vartalon mukaan: taga, tager, tog, tagit.
Taivutus – ta
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens tar
(tager)
tas
(tags, tages)
imperfekti tog togs
supiini tagit tagits
imperatiivi ta
(tag)
Nominaalimuodot

Liittyvät sanat[muokkaa]

Rinnakkaismuodot[muokkaa]
Johdokset[muokkaa]

Suomen romani[muokkaa]

Konjunktio[muokkaa]

ta

  1. (konjunktio) ja
    gurni ta grai - lehmä ja hevonen

Tšekki[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ta

  1. (feminiini) tämä
    Ta restaurace otevřeno? – Onko tämä ravintola auki?

Taivutus[muokkaa]

  • genetiivi: té, datiivi: té, akkusatiivi: tu, lokatiivi: té, instrumentaali: tou

Liittyvät sanat[muokkaa]

  • (maskuliini) ten, (neutri) to

Viro[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ta

  1. (persoonapronomini) hän, monikossa he

Taivutus[muokkaa]

Huomautukset[muokkaa]

  • Persoonapronominin tema lyhyt muoto. Esimerkit ja taivutusmuodot, katso tema.