-ta

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: -tä, Ta, ta, , , ja


Suomi[muokkaa]

Suffiksi[muokkaa]

-ta

  1. takavokaaleja (a, o, u) sisältävän substantiivin tai adjektiivin yksikön heikkoon vartaloon (eli genetiivimuotoon ilman n-kirjainta) liitettävä pääte, jolla muodostetaan verbejä
    viha, viha|nvihata
    tapa, tava|ntavata
    kaski, kaske|nkasketa
    kanki, kange|nkangeta
    laho, laho|nlahota
    pato, pado|npadota
    halu, halu|nhaluta
    vipu, vivu|nvivuta
  2. yksikön partitiivin takavokaalinen taivutuspääte eräissä nominien taivutustyypeissä

Viro[muokkaa]

Suffiksi[muokkaa]

-ta

  1. takaliite, jolla muodostetaan nominin abessiivimuoto
    maja 'talo' → majata 'talotta'