gi

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: -gi ja ĝi


Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

gi (18)

  1. Itämaisissa taistelulajeissa käytettävä kaksiosainen vaate, yleensä väriltään valkoinen. Koostuu vapaasti-istuvista housuista ja vyöllä ympärikiedottavasta takista.

Ääntäminen[muokkaa]

  • i ääntyy pitkänä varsinkin taivutusmuodoissa

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi gi git
genetiivi gin giden
gitten
partitiivi gitä gitä
akkusatiivi gi;
gin
git
sisäpaikallissijat
inessiivi gissä gissä
elatiivi gistä gistä
illatiivi gihin gihin
ulkopaikallissijat
adessiivi gillä gillä
ablatiivi giltä giltä
allatiivi gille gille
muut sijamuodot
essiivi ginä ginä
translatiivi giksi giksi
abessiivi gittä gittä
instruktiivi gin
komitatiivi gine-
+ omistusliite

Etymologia[muokkaa]

japanin sanasta (gi)

Japani[muokkaa]

Latinisointi[muokkaa]

gi

  1. rōmaji-transkriptio sanasta
  2. rōmaji-transkriptio sanasta

Norja[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

gi (gir, gav, gitt)

  1. antaa