ga

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Ga, GA, -ga ja


Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

ga
Kielikoodit
ISO 639-1:
ISO 639-2:
ISO 639-3: gaa
Wikisanakirja
Aineisto: Gan kieli

ga (18)

  1. Ghanassa puhuttu nigeriläis-kongolainen kieli (kielitunnus: gaa)

Taivutus[muokkaa]

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi ga
genetiivi gan
partitiivi gata
akkusatiivi ga; gan
sisäpaikallissijat
inessiivi gassa
elatiivi gasta
illatiivi gahan
ulkopaikallissijat
adessiivi galla
ablatiivi galta
allatiivi galle
muut sijamuodot
essiivi gana
translatiivi gaksi
abessiivi gatta
instruktiivi
komitatiivi

Käännökset[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

Kroaatti[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ga

  1. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta on
  2. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta on
  3. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta ono
  4. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta ono

Serbia[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ga (kyrillinen: га)

  1. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta on
  2. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta on
  3. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta ono
  4. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta ono

Sloveeni[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ga

  1. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta on
  2. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta on
  3. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta ono
  4. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta ono

Viitteet[muokkaa]