iiri

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: iíri


Wikipedia
Katso artikkeli Iiri Wikipediassa, vapaassa tietosanakirjassa.

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

iiri
Kielikoodit
ISO 639-1:ga
ISO 639-2:
ISO 639-3:gle
Wikisanakirja
Aineisto:Iirin kieli

iiri (5)[1]

  1. iirin kieli (kielitunnus: ga), Irlannissa puhuttava kelttiläinen kieli

Taivutus[muokkaa]

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi iiri iirit
genetiivi iirin iirien
partitiivi iiriä iirejä
akkusatiivi iiri; iirin iirit
sisäpaikallissijat
inessiivi iirissä iireissä
elatiivi iiristä iireistä
illatiivi iiriin iireihin
ulkopaikallissijat
adessiivi iirillä iireillä
ablatiivi iiriltä iireiltä
allatiivi iirille iireille
muut sijamuodot
essiivi iirinä iireinä
translatiivi iiriksi iireiksi
abessiivi iirittä iireittä
instruktiivi iirein
komitatiivi iireine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yläkäsitteet[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

  • iiri Kielitoimiston sanakirjassa
  • iiri Tieteen termipankissa

Viitteet[muokkaa]

  1. Kotimaisten kielten keskuksen Nykysuomen sanalista v. 1 (lataussivu): taivutustyyppi 5