Wikisanakirja:Hiekkalaatikko

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Muokkauspainike.PNG

Tämä on hiekkalaatikko, jossa voit kokeilla sivun muokkaamista vapaasti. Paina sivun ylälaidassa olevaa muokkaa -linkkiä ja muokkaa tätä sivua.
Huomio: Älä poista tekstiä "{{Ole hyvä ja tee muokkauksesi tämän rivin alapuolelle}}", kun muokkaat hiekkalaatikkoa. Jos teet malline- tai luokkakokeiluja, käytä pelkästään esikatsele-toimintoa, jotteivät muut sivut sotkeutuisi.



Stop x nuvola.svg

Sinut on estetty ikiajoiksi vandalismin vuoksi.


Stop x nuvola.svg

Sinut on estetty toistaiseksi oikeustoimilla uhkailun vuoksi. Esto ei ota kantaa siihen, kuka on oikeassa, vaan ainoastaan pyrkii minimoimaan mahdolliset uudet oikeustoimet, joita muokkauksen salliminen saattaisi mahdollistaa. Jos/kun tilanne oikeuslaitoksen osalta on selvitetty, ota yhteyttä sinut estäneeseen ylläpitäjään saadaksesi muokkauseston kumottua.

Stop hand nuvola.svg

Olet vandalisoinut Wikisanakirjan artikkeleita tahallisesti jo useaan otteeseen, ole hyvä ja lopeta se. Artikkeleiden sotkeminen aiheuttaa ylimääräistä työtä Wikisanakirjan muokkaajille, ja sotkujen korjaamiseen käytetty aika on pois artikkeleiden ja ohjeiden kirjoittamisesta. Jos et lopeta vandalisointia, muokkausoikeutesi poistetaan varoituksetta. --testaaja


Pituusjärjestys[muokkaa]

Kuukausien nimet[muokkaa]

marraskuu
maaliskuu
tammikuu
toukokuu
helmikuu
heinäkuu
huhtikuu
joulukuu
kesäkuu
syyskuu
lokakuu
elokuu


äffrikäättä on äänne. www.ggle.com www.sliioo.fi.net.om.com.com.net


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi syödä syödät
genetiivi syödän syödien
(syödäin)
partitiivi syödää syödiä
akkusatiivi syödä;
syödän
syödät
sisäpaikallissijat
inessiivi syödässä syödissä
elatiivi syödästä syödistä
illatiivi syödään syödiin
ulkopaikallissijat
adessiivi syödällä syödillä
ablatiivi syödältä syödiltä
allatiivi syödälle syödille
muut sijamuodot
essiivi syödänä syödinä
translatiivi syödäksi syödiksi
abessiivi syödättä syödittä
instruktiivi syödin
komitatiivi syödine-
+ omistusliite


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi suetta suetat
genetiivi suetan suettien
(suettain)
partitiivi suettaa suettia
akkusatiivi suetta;
suetan
suetat
sisäpaikallissijat
inessiivi suetassa suetissa
elatiivi suetasta suetista
illatiivi suettaan suettiin
ulkopaikallissijat
adessiivi suetalla suetilla
ablatiivi suetalta suetilta
allatiivi suetalle suetille
muut sijamuodot
essiivi suettana suettina
translatiivi suetaksi suetiksi
abessiivi suetatta suetitta
instruktiivi suetin
komitatiivi suettine-
+ omistusliite


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi uuseeytyui uuseeytyuit
genetiivi uuseeytyuin uuseeytyuien
(uuseeytyuiin)
partitiivi uuseeytyuii uuseeytyuii
akkusatiivi uuseeytyui;
uuseeytyuin
uuseeytyuit
sisäpaikallissijat
inessiivi uuseeytyuissi uuseeytyuissi
elatiivi uuseeytyuisti uuseeytyuisti
illatiivi uuseeytyuiin uuseeytyuiin
ulkopaikallissijat
adessiivi uuseeytyuilli uuseeytyuilli
ablatiivi uuseeytyuilti uuseeytyuilti
allatiivi uuseeytyuille uuseeytyuille
muut sijamuodot
essiivi uuseeytyuini uuseeytyuini
translatiivi uuseeytyuiksi uuseeytyuiksi
abessiivi uuseeytyuitti uuseeytyuitti
instruktiivi uuseeytyuin
komitatiivi uuseeytyuine-
+ omistusliite


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi aa aat
genetiivi aan aien
(aain)
partitiivi aaa aia
akkusatiivi aa;
aan
aat
sisäpaikallissijat
inessiivi aassa aissa
elatiivi aasta aista
illatiivi aaan aiin
ulkopaikallissijat
adessiivi aalla ailla
ablatiivi aalta ailta
allatiivi aalle aille
muut sijamuodot
essiivi aana aina
translatiivi aaksi aiksi
abessiivi aatta aitta
instruktiivi ain
komitatiivi aine-
+ omistusliite

Malline:fi-subs-kissa


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi autta auttat
genetiivi auttan auttien
(auttain)
partitiivi auttaa auttia
akkusatiivi autta;
auttan
auttat
sisäpaikallissijat
inessiivi auttassa auttissa
elatiivi auttasta auttista
illatiivi auttaan auttiin
ulkopaikallissijat
adessiivi auttalla auttilla
ablatiivi auttalta auttilta
allatiivi auttalle auttille
muut sijamuodot
essiivi auttana auttina
translatiivi auttaksi auttiksi
abessiivi auttatta auttitta
instruktiivi auttin
komitatiivi auttine-
+ omistusliite


Hiekkalaatikko (2) (yks. määr. Hiekkalaatikkoen, mon. epämäär. Hiekkalaatikkoar, mon. määr. Hiekkalaatikkoarna)



Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä wikisan en wikisa minä olen wikittanut en ole wikittanut
sinä wikisat et wikisa sinä olet wikittanut et ole wikittanut
hän wikittaa ei wikisa hän on wikittanut ei ole wikittanut
me wikisamme emme wikisa me olemme wikittaneet emme ole wikittaneet
te
Te
wikisatte
-"-
ette wikisa
-"-
te
Te
olette wikittaneet
olette wikittanut
ette ole wikittaneet
ette ole wikittanut
he wikittavat eivät wikisa he ovat wikittaneet eivät ole wikittaneet
passiivi wikisetaan ei wikiseta passiivi on wikisettu ei ole wikisettu
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä wikisin en wikittanut minä olin wikittanut en ollut wikittanut
sinä wikisit et wikittanut sinä olit wikittanut et ollut wikittanut
hän wikitti ei wikittanut hän oli wikittanut ei ollut wikittanut
me wikisimme emme wikittaneet me olimme wikittaneet emme olleet wikittaneet
te
Te
wikisitte
-"-
ette wikittaneet
ette wikittanut
te
Te
olitte wikittaneet
olitte wikittanut
ette olleet wikittaneet
ette olleet wikittanut
he wikittivat eivät wikittaneet he olivat wikittaneet eivät olleet wikittaneet
passiivi wikisettiin ei wikisettu passiivi oli wikisettu ei ollut wikisettu
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä wikittaisin en wikittaisi minä olisin wikittanut en olisi wikittanut
sinä wikittaisit et wikittaisi sinä olisit wikittanut et olisi wikittanut
hän wikittaisi ei wikittaisi hän olisi wikittanut ei olisi wikittanut
me wikittaisimme emme wikittaisi me olisimme wikittaneet emme olisi wikittaneet
te
Te
wikittaisitte
-"-
ette wikittaisi
-"-
te
Te
olisitte wikittaneet
olisitte wikittanut
ette olisi wikittaneet
ette olisi wikittanut
he wikittaisivat eivät wikittaisi he olisivat wikittaneet eivät olisi wikittaneet
passiivi wikisettaisiin ei wikisettaisi passiivi olisi wikisettu ei olisi wikisettu
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä wikittanen en wikittane minä lienen wikittanut en liene wikittanut
sinä wikittanet et wikittane sinä lienet wikittanut et liene wikittanut
hän wikittanee ei wikittane hän lienee wikittanut ei liene wikittanut
me wikittanemme emme wikittane me lienemme wikittaneet emme liene wikittaneet
te
Te
wikittanette
-"-
ette wikittane
-"-
te
Te
lienette wikittaneet
lienette wikittanut
ette liene wikittaneet
ette liene wikittanut
he wikittanevat eivät wikittane he lienevät wikittaneet eivät liene wikittaneet
passiivi wikisettaneen ei wikisettane passiivi lienee wikisettu ei liene wikisettu
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä wikisa älä wikisa sinä
hän wikittakoon älköön wikittako hän olkoon wikittanut älköön olko wikittanut
me wikittakaamme älkäämme wikittako me
te
Te
wikittakaa
-"-
älkää wikittako
-"-
te
Te
he wikittakoot älkööt wikittako he olkoot wikittaneet älkööt olko wikittaneet
passiivi wikisettakoon älköön wikisettako passiivi olkoon wikisettu älköön olko wikisettu

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. wikittaa preesens wikittava wikisettava
pitkä 1. wikittaakseen1 perfekti wikittanut wikisettu
2. inessiivi wikittaessa2 wikisettaessa agentti wikittama4
instruktiivi wikittaen kielteinen agentti wikittamaton
3. inessiivi wikittamassa 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi wikittamasta
illatiivi wikittamaan
adessiivi wikittamalla
abessiivi wikittamatta
instruktiivi wikittaman wikisettaman
4. nominatiivi wikittaminen
partitiivi wikittamista
5 wikittamaisillaan3


Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä sakan en saka minä olen sakanut en ole sakanut
sinä sakat et saka sinä olet sakanut et ole sakanut
hän sakaa ei saka hän on sakanut ei ole sakanut
me sakamme emme saka me olemme sakaneet emme ole sakaneet
te
Te
sakatte
-"-
ette saka
-"-
te
Te
olette sakaneet
olette sakanut
ette ole sakaneet
ette ole sakanut
he sakavat eivät saka he ovat sakaneet eivät ole sakaneet
passiivi saketaan ei saketa passiivi on sakettu ei ole sakettu
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä sakin en sakanut minä olin sakanut en ollut sakanut
sinä sakit et sakanut sinä olit sakanut et ollut sakanut
hän saki ei sakanut hän oli sakanut ei ollut sakanut
me sakimme emme sakaneet me olimme sakaneet emme olleet sakaneet
te
Te
sakitte
-"-
ette sakaneet
ette sakanut
te
Te
olitte sakaneet
olitte sakanut
ette olleet sakaneet
ette olleet sakanut
he sakivat eivät sakaneet he olivat sakaneet eivät olleet sakaneet
passiivi sakettiin ei sakettu passiivi oli sakettu ei ollut sakettu
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä sakaisin en sakaisi minä olisin sakanut en olisi sakanut
sinä sakaisit et sakaisi sinä olisit sakanut et olisi sakanut
hän sakaisi ei sakaisi hän olisi sakanut ei olisi sakanut
me sakaisimme emme sakaisi me olisimme sakaneet emme olisi sakaneet
te
Te
sakaisitte
-"-
ette sakaisi
-"-
te
Te
olisitte sakaneet
olisitte sakanut
ette olisi sakaneet
ette olisi sakanut
he sakaisivat eivät sakaisi he olisivat sakaneet eivät olisi sakaneet
passiivi sakettaisiin ei sakettaisi passiivi olisi sakettu ei olisi sakettu
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä sakanen en sakane minä lienen sakanut en liene sakanut
sinä sakanet et sakane sinä lienet sakanut et liene sakanut
hän sakanee ei sakane hän lienee sakanut ei liene sakanut
me sakanemme emme sakane me lienemme sakaneet emme liene sakaneet
te
Te
sakanette
-"-
ette sakane
-"-
te
Te
lienette sakaneet
lienette sakanut
ette liene sakaneet
ette liene sakanut
he sakanevat eivät sakane he lienevät sakaneet eivät liene sakaneet
passiivi sakettaneen ei sakettane passiivi lienee sakettu ei liene sakettu
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä saka älä saka sinä
hän sakakoon älköön sakako hän olkoon sakanut älköön olko sakanut
me sakakaamme älkäämme sakako me
te
Te
sakakaa
-"-
älkää sakako
-"-
te
Te
he sakakoot älkööt sakako he olkoot sakaneet älkööt olko sakaneet
passiivi sakettakoon älköön sakettako passiivi olkoon sakettu älköön olko sakettu

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. sakaa preesens sakava sakettava
pitkä 1. sakaakseen1 perfekti sakanut sakettu
2. inessiivi sakaessa2 sakettaessa agentti sakama4
instruktiivi sakaen kielteinen agentti sakamaton
3. inessiivi sakamassa 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi sakamasta
illatiivi sakamaan
adessiivi sakamalla
abessiivi sakamatta
instruktiivi sakaman sakettaman
4. nominatiivi sakaminen
partitiivi sakamista
5 sakamaisillaan3




Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minunan en minuna minä olen minunanut en ole minunanut
sinä minunat et minuna sinä olet minunanut et ole minunanut
hän minunaa ei minuna hän on minunanut ei ole minunanut
me minunamme emme minuna me olemme minunaneet emme ole minunaneet
te
Te
minunatte
-"-
ette minuna
-"-
te
Te
olette minunaneet
olette minunanut
ette ole minunaneet
ette ole minunanut
he minunavat eivät minuna he ovat minunaneet eivät ole minunaneet
passiivi minunetaan ei minuneta passiivi on minunettu ei ole minunettu
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minunin en minunanut minä olin minunanut en ollut minunanut
sinä minunit et minunanut sinä olit minunanut et ollut minunanut
hän minuni ei minunanut hän oli minunanut ei ollut minunanut
me minunimme emme minunaneet me olimme minunaneet emme olleet minunaneet
te
Te
minunitte
-"-
ette minunaneet
ette minunanut
te
Te
olitte minunaneet
olitte minunanut
ette olleet minunaneet
ette olleet minunanut
he minunivat eivät minunaneet he olivat minunaneet eivät olleet minunaneet
passiivi minunettiin ei minunettu passiivi oli minunettu ei ollut minunettu
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minunaisin en minunaisi minä olisin minunanut en olisi minunanut
sinä minunaisit et minunaisi sinä olisit minunanut et olisi minunanut
hän minunaisi ei minunaisi hän olisi minunanut ei olisi minunanut
me minunaisimme emme minunaisi me olisimme minunaneet emme olisi minunaneet
te
Te
minunaisitte
-"-
ette minunaisi
-"-
te
Te
olisitte minunaneet
olisitte minunanut
ette olisi minunaneet
ette olisi minunanut
he minunaisivat eivät minunaisi he olisivat minunaneet eivät olisi minunaneet
passiivi minunettaisiin ei minunettaisi passiivi olisi minunettu ei olisi minunettu
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minunanen en minunane minä lienen minunanut en liene minunanut
sinä minunanet et minunane sinä lienet minunanut et liene minunanut
hän minunanee ei minunane hän lienee minunanut ei liene minunanut
me minunanemme emme minunane me lienemme minunaneet emme liene minunaneet
te
Te
minunanette
-"-
ette minunane
-"-
te
Te
lienette minunaneet
lienette minunanut
ette liene minunaneet
ette liene minunanut
he minunanevat eivät minunane he lienevät minunaneet eivät liene minunaneet
passiivi minunettaneen ei minunettane passiivi lienee minunettu ei liene minunettu
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä minuna älä minuna sinä
hän minunakoon älköön minunako hän olkoon minunanut älköön olko minunanut
me minunakaamme älkäämme minunako me
te
Te
minunakaa
-"-
älkää minunako
-"-
te
Te
he minunakoot älkööt minunako he olkoot minunaneet älkööt olko minunaneet
passiivi minunettakoon älköön minunettako passiivi olkoon minunettu älköön olko minunettu

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. minunaa preesens minunava minunettava
pitkä 1. minunaakseen1 perfekti minunanut minunettu
2. inessiivi minunaessa2 minunettaessa agentti minunama4
instruktiivi minunaen kielteinen agentti minunamaton
3. inessiivi minunamassa 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi minunamasta
illatiivi minunamaan
adessiivi minunamalla
abessiivi minunamatta
instruktiivi minunaman minunettaman
4. nominatiivi minunaminen
partitiivi minunamista
5 minunamaisillaan3


Positiivi Komparatiivi Superlatiivi
sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi loheva lohevat nominatiivi lohevampi lohevammat nominatiivi lohevin lohevimmat
genetiivi lohevan lohevien
(lohevain)
genetiivi lohevamman lohevampien
(lohevampain)
genetiivi lohevimman lohevimpien
lohevinten
(lohevimpain)
partitiivi lohevaa lohevia partitiivi lohevampaa lohevampia partitiivi lohevinta lohevimpia
akkusatiivi loheva;
lohevan
lohevat akkusatiivi lohevampi;
lohevamman
lohevammat akkusatiivi lohevin;
lohevimman
lohevimmat
sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat
inessiivi lohevassa lohevissa inessiivi lohevammassa lohevammissa inessiivi lohevimmassa lohevimmissa
elatiivi lohevasta lohevista elatiivi lohevammasta lohevammista elatiivi lohevimmasta lohevimmista
illatiivi lohevaan loheviin illatiivi lohevampaan lohevampiin illatiivi lohevimpaan lohevimpiin
ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat
adessiivi lohevalla lohevilla adessiivi lohevammalla lohevammilla adessiivi lohevimmalla lohevimmilla
ablatiivi lohevalta lohevilta ablatiivi lohevammalta lohevammilta ablatiivi lohevimmalta lohevimmilta
allatiivi lohevalle loheville allatiivi lohevammalle lohevammille allatiivi lohevimmalle lohevimmille
muut muut muut
essiivi lohevana lohevina essiivi lohevampana lohevampina essiivi lohevimpana lohevimpina
translatiivi lohevaksi loheviksi translatiivi lohevammaksi lohevammiksi translatiivi lohevimmaksi lohevimmiksi
abessiivi lohevatta lohevitta abessiivi lohevammatta lohevammitta abessiivi lohevimmatta lohevimmitta
instruktiivi lohevin instruktiivi lohevammin instruktiivi lohevimmin
komitatiivi lohevine komitatiivi lohevampine komitatiivi lohevimpine


Kuningas-sanan vanhentunut taivutus:

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi kuningas kuninkaset
genetiivi kuninkasen kuningasten
kuninkasien
partitiivi kuningasta kuninkasia
akkusatiivi kuningas;
kuninkasen
kuninkaset
sisäpaikallissijat
inessiivi kuninkasessa kuninkasissa
elatiivi kuninkasesta kuninkasista
illatiivi kuninkaseen kuninkasiin
ulkopaikallissijat
adessiivi kuninkasella kuninkasilla
ablatiivi kuninkaselta kuninkasilta
allatiivi kuninkaselle kuninkasille
muut sijamuodot
essiivi kuninkasena
(kuningasna)
kuninkasina
translatiivi kuninkaseksi kuninkasiksi
abessiivi kuninkasetta kuninkasitta
instruktiivi kuninkasin
komitatiivi kuninkasine-
+ omistusliite

.....

Testi

  1. a
    • b

[[:Malline:{{{1}}}|{{{1}}}]]

E
Stop x nuvola.svg
[muokkaa]

minä