Wikisanakirja:Hiekkalaatikko

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Muokkauspainike.PNG

Tämä on hiekkalaatikko, jossa voit kokeilla sivun muokkaamista vapaasti. Paina sivun ylälaidassa olevaa muokkaa -linkkiä ja muokkaa tätä sivua.
Huomio: Älä poista tekstiä "{{Ole hyvä ja tee muokkauksesi tämän rivin alapuolelle}}", kun muokkaat hiekkalaatikkoa. Jos teet malline- tai luokkakokeiluja, käytä pelkästään esikatsele-toimintoa, jotteivät muut sivut sotkeutuisi.



Stop x nuvola.svg

Sinut on estetty ikiajoiksi vandalismin vuoksi.


Stop x nuvola.svg

Sinut on estetty toistaiseksi oikeustoimilla uhkailun vuoksi. Esto ei ota kantaa siihen, kuka on oikeassa, vaan ainoastaan pyrkii minimoimaan mahdolliset uudet oikeustoimet, joita muokkauksen salliminen saattaisi mahdollistaa. Jos/kun tilanne oikeuslaitoksen osalta on selvitetty, ota yhteyttä sinut estäneeseen ylläpitäjään saadaksesi muokkauseston kumottua.


Pituusjärjestys[muokkaa]

Kuukausien nimet[muokkaa]

marraskuu
maaliskuu
tammikuu
toukokuu
helmikuu
heinäkuu
huhtikuu
joulukuu
kesäkuu
syyskuu
lokakuu
elokuu


äffrikäättä on äänne. www.ggle.com www.sliioo.fi.net.om.com.com.net


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi syödä syödät
genetiivi syödän syödien
(syödäin)
partitiivi syödää syödiä
akkusatiivi syödä;
syödän
syödät
sisäpaikallissijat
inessiivi syödässä syödissä
elatiivi syödästä syödistä
illatiivi syödään syödiin
ulkopaikallissijat
adessiivi syödällä syödillä
ablatiivi syödältä syödiltä
allatiivi syödälle syödille
muut sijamuodot
essiivi syödänä syödinä
translatiivi syödäksi syödiksi
abessiivi syödättä syödittä
instruktiivi syödin
komitatiivi syödine-
+ omistusliite


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi suetta suetat
genetiivi suetan suettien
(suettain)
partitiivi suettaa suettia
akkusatiivi suetta;
suetan
suetat
sisäpaikallissijat
inessiivi suetassa suetissa
elatiivi suetasta suetista
illatiivi suettaan suettiin
ulkopaikallissijat
adessiivi suetalla suetilla
ablatiivi suetalta suetilta
allatiivi suetalle suetille
muut sijamuodot
essiivi suettana suettina
translatiivi suetaksi suetiksi
abessiivi suetatta suetitta
instruktiivi suetin
komitatiivi suettine-
+ omistusliite


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi uuseeytyui uuseeytyuit
genetiivi uuseeytyuin uuseeytyuien
(uuseeytyuiin)
partitiivi uuseeytyuii uuseeytyuii
akkusatiivi uuseeytyui;
uuseeytyuin
uuseeytyuit
sisäpaikallissijat
inessiivi uuseeytyuissi uuseeytyuissi
elatiivi uuseeytyuisti uuseeytyuisti
illatiivi uuseeytyuiin uuseeytyuiin
ulkopaikallissijat
adessiivi uuseeytyuilli uuseeytyuilli
ablatiivi uuseeytyuilti uuseeytyuilti
allatiivi uuseeytyuille uuseeytyuille
muut sijamuodot
essiivi uuseeytyuini uuseeytyuini
translatiivi uuseeytyuiksi uuseeytyuiksi
abessiivi uuseeytyuitti uuseeytyuitti
instruktiivi uuseeytyuin
komitatiivi uuseeytyuine-
+ omistusliite


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi aa aat
genetiivi aan aien
(aain)
partitiivi aaa aia
akkusatiivi aa;
aan
aat
sisäpaikallissijat
inessiivi aassa aissa
elatiivi aasta aista
illatiivi aaan aiin
ulkopaikallissijat
adessiivi aalla ailla
ablatiivi aalta ailta
allatiivi aalle aille
muut sijamuodot
essiivi aana aina
translatiivi aaksi aiksi
abessiivi aatta aitta
instruktiivi ain
komitatiivi aine-
+ omistusliite

Malline:fi-subs-kissa


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi autta auttat
genetiivi auttan auttien
(auttain)
partitiivi auttaa auttia
akkusatiivi autta;
auttan
auttat
sisäpaikallissijat
inessiivi auttassa auttissa
elatiivi auttasta auttista
illatiivi auttaan auttiin
ulkopaikallissijat
adessiivi auttalla auttilla
ablatiivi auttalta auttilta
allatiivi auttalle auttille
muut sijamuodot
essiivi auttana auttina
translatiivi auttaksi auttiksi
abessiivi auttatta auttitta
instruktiivi auttin
komitatiivi auttine-
+ omistusliite


Hiekkalaatikko (2) (yks. määr. Hiekkalaatikkoen, mon. epämäär. Hiekkalaatikkoar, mon. määr. Hiekkalaatikkoarna)



Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä koiran en koira minä olen koiranut en ole koiranut
sinä koirat et koira sinä olet koiranut et ole koiranut
hän koiraa ei koira hän on koiranut ei ole koiranut
me koiramme emme koira me olemme koiraneet emme ole koiraneet
te
Te
koiratte
-"-
ette koira
-"-
te
Te
olette koiraneet
olette koiranut
ette ole koiraneet
ette ole koiranut
he koiravat eivät koira he ovat koiraneet eivät ole koiraneet
passiivi koiretaan ei koireta passiivi on koirettu ei ole koirettu
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä koirin en koiranut minä olin koiranut en ollut koiranut
sinä koirit et koiranut sinä olit koiranut et ollut koiranut
hän koiri ei koiranut hän oli koiranut ei ollut koiranut
me koirimme emme koiraneet me olimme koiraneet emme olleet koiraneet
te
Te
koiritte
-"-
ette koiraneet
ette koiranut
te
Te
olitte koiraneet
olitte koiranut
ette olleet koiraneet
ette olleet koiranut
he koirivat eivät koiraneet he olivat koiraneet eivät olleet koiraneet
passiivi koirettiin ei koirettu passiivi oli koirettu ei ollut koirettu
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä koiraisin en koiraisi minä olisin koiranut en olisi koiranut
sinä koiraisit et koiraisi sinä olisit koiranut et olisi koiranut
hän koiraisi ei koiraisi hän olisi koiranut ei olisi koiranut
me koiraisimme emme koiraisi me olisimme koiraneet emme olisi koiraneet
te
Te
koiraisitte
-"-
ette koiraisi
-"-
te
Te
olisitte koiraneet
olisitte koiranut
ette olisi koiraneet
ette olisi koiranut
he koiraisivat eivät koiraisi he olisivat koiraneet eivät olisi koiraneet
passiivi koirettaisiin ei koirettaisi passiivi olisi koirettu ei olisi koirettu
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä koiranen en koirane minä lienen koiranut en liene koiranut
sinä koiranet et koirane sinä lienet koiranut et liene koiranut
hän koiranee ei koirane hän lienee koiranut ei liene koiranut
me koiranemme emme koirane me lienemme koiraneet emme liene koiraneet
te
Te
koiranette
-"-
ette koirane
-"-
te
Te
lienette koiraneet
lienette koiranut
ette liene koiraneet
ette liene koiranut
he koiranevat eivät koirane he lienevät koiraneet eivät liene koiraneet
passiivi koirettaneen ei koirettane passiivi lienee koirettu ei liene koirettu
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä koira älä koira sinä
hän koirakoon älköön koirako hän olkoon koiranut älköön olko koiranut
me koirakaamme älkäämme koirako me
te
Te
koirakaa
-"-
älkää koirako
-"-
te
Te
he koirakoot älkööt koirako he olkoot koiraneet älkööt olko koiraneet
passiivi koirettakoon älköön koirettako passiivi olkoon koirettu älköön olko koirettu

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. koiraa preesens koirava koirettava
pitkä 1. koiraakseen1 perfekti koiranut koirettu
2. inessiivi koiraessa2 koirettaessa agentti koirama4
instruktiivi koiraen kielteinen agentti koiramaton
3. inessiivi koiramassa 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi koiramasta
illatiivi koiramaan
adessiivi koiramalla
abessiivi koiramatta
instruktiivi koiraman koirettaman
4. nominatiivi koiraminen
partitiivi koiramista
5. koiramaisillaan3


Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä kalan en kala minä olen kalanut en ole kalanut
sinä kalat et kala sinä olet kalanut et ole kalanut
hän kalaa ei kala hän on kalanut ei ole kalanut
me kalamme emme kala me olemme kalaneet emme ole kalaneet
te
Te
kalatte
-"-
ette kala
-"-
te
Te
olette kalaneet
olette kalanut
ette ole kalaneet
ette ole kalanut
he kalavat eivät kala he ovat kalaneet eivät ole kalaneet
passiivi kaletaan ei kaleta passiivi on kalettu ei ole kalettu
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä kalin en kalanut minä olin kalanut en ollut kalanut
sinä kalit et kalanut sinä olit kalanut et ollut kalanut
hän kali ei kalanut hän oli kalanut ei ollut kalanut
me kalimme emme kalaneet me olimme kalaneet emme olleet kalaneet
te
Te
kalitte
-"-
ette kalaneet
ette kalanut
te
Te
olitte kalaneet
olitte kalanut
ette olleet kalaneet
ette olleet kalanut
he kalivat eivät kalaneet he olivat kalaneet eivät olleet kalaneet
passiivi kalettiin ei kalettu passiivi oli kalettu ei ollut kalettu
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä kalaisin en kalaisi minä olisin kalanut en olisi kalanut
sinä kalaisit et kalaisi sinä olisit kalanut et olisi kalanut
hän kalaisi ei kalaisi hän olisi kalanut ei olisi kalanut
me kalaisimme emme kalaisi me olisimme kalaneet emme olisi kalaneet
te
Te
kalaisitte
-"-
ette kalaisi
-"-
te
Te
olisitte kalaneet
olisitte kalanut
ette olisi kalaneet
ette olisi kalanut
he kalaisivat eivät kalaisi he olisivat kalaneet eivät olisi kalaneet
passiivi kalettaisiin ei kalettaisi passiivi olisi kalettu ei olisi kalettu
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä kalanen en kalane minä lienen kalanut en liene kalanut
sinä kalanet et kalane sinä lienet kalanut et liene kalanut
hän kalanee ei kalane hän lienee kalanut ei liene kalanut
me kalanemme emme kalane me lienemme kalaneet emme liene kalaneet
te
Te
kalanette
-"-
ette kalane
-"-
te
Te
lienette kalaneet
lienette kalanut
ette liene kalaneet
ette liene kalanut
he kalanevat eivät kalane he lienevät kalaneet eivät liene kalaneet
passiivi kalettaneen ei kalettane passiivi lienee kalettu ei liene kalettu
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä kala älä kala sinä
hän kalakoon älköön kalako hän olkoon kalanut älköön olko kalanut
me kalakaamme älkäämme kalako me
te
Te
kalakaa
-"-
älkää kalako
-"-
te
Te
he kalakoot älkööt kalako he olkoot kalaneet älkööt olko kalaneet
passiivi kalettakoon älköön kalettako passiivi olkoon kalettu älköön olko kalettu

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. kalaa preesens kalava kalettava
pitkä 1. kalaakseen1 perfekti kalanut kalettu
2. inessiivi kalaessa2 kalettaessa agentti kalama4
instruktiivi kalaen kielteinen agentti kalamaton
3. inessiivi kalamassa 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi kalamasta
illatiivi kalamaan
adessiivi kalamalla
abessiivi kalamatta
instruktiivi kalaman kalettaman
4. nominatiivi kalaminen
partitiivi kalamista
5. kalamaisillaan3




Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minunan en minuna minä olen minunanut en ole minunanut
sinä minunat et minuna sinä olet minunanut et ole minunanut
hän minunaa ei minuna hän on minunanut ei ole minunanut
me minunamme emme minuna me olemme minunaneet emme ole minunaneet
te
Te
minunatte
-"-
ette minuna
-"-
te
Te
olette minunaneet
olette minunanut
ette ole minunaneet
ette ole minunanut
he minunavat eivät minuna he ovat minunaneet eivät ole minunaneet
passiivi minunetaan ei minuneta passiivi on minunettu ei ole minunettu
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minunin en minunanut minä olin minunanut en ollut minunanut
sinä minunit et minunanut sinä olit minunanut et ollut minunanut
hän minuni ei minunanut hän oli minunanut ei ollut minunanut
me minunimme emme minunaneet me olimme minunaneet emme olleet minunaneet
te
Te
minunitte
-"-
ette minunaneet
ette minunanut
te
Te
olitte minunaneet
olitte minunanut
ette olleet minunaneet
ette olleet minunanut
he minunivat eivät minunaneet he olivat minunaneet eivät olleet minunaneet
passiivi minunettiin ei minunettu passiivi oli minunettu ei ollut minunettu
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minunaisin en minunaisi minä olisin minunanut en olisi minunanut
sinä minunaisit et minunaisi sinä olisit minunanut et olisi minunanut
hän minunaisi ei minunaisi hän olisi minunanut ei olisi minunanut
me minunaisimme emme minunaisi me olisimme minunaneet emme olisi minunaneet
te
Te
minunaisitte
-"-
ette minunaisi
-"-
te
Te
olisitte minunaneet
olisitte minunanut
ette olisi minunaneet
ette olisi minunanut
he minunaisivat eivät minunaisi he olisivat minunaneet eivät olisi minunaneet
passiivi minunettaisiin ei minunettaisi passiivi olisi minunettu ei olisi minunettu
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minunanen en minunane minä lienen minunanut en liene minunanut
sinä minunanet et minunane sinä lienet minunanut et liene minunanut
hän minunanee ei minunane hän lienee minunanut ei liene minunanut
me minunanemme emme minunane me lienemme minunaneet emme liene minunaneet
te
Te
minunanette
-"-
ette minunane
-"-
te
Te
lienette minunaneet
lienette minunanut
ette liene minunaneet
ette liene minunanut
he minunanevat eivät minunane he lienevät minunaneet eivät liene minunaneet
passiivi minunettaneen ei minunettane passiivi lienee minunettu ei liene minunettu
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä minuna älä minuna sinä
hän minunakoon älköön minunako hän olkoon minunanut älköön olko minunanut
me minunakaamme älkäämme minunako me
te
Te
minunakaa
-"-
älkää minunako
-"-
te
Te
he minunakoot älkööt minunako he olkoot minunaneet älkööt olko minunaneet
passiivi minunettakoon älköön minunettako passiivi olkoon minunettu älköön olko minunettu

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. minunaa preesens minunava minunettava
pitkä 1. minunaakseen1 perfekti minunanut minunettu
2. inessiivi minunaessa2 minunettaessa agentti minunama4
instruktiivi minunaen kielteinen agentti minunamaton
3. inessiivi minunamassa 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi minunamasta
illatiivi minunamaan
adessiivi minunamalla
abessiivi minunamatta
instruktiivi minunaman minunettaman
4. nominatiivi minunaminen
partitiivi minunamista
5. minunamaisillaan3


.....

Testi

  1. a
    • b

[[:Malline:{{{1}}}|{{{1}}}]]

E
Stop x nuvola.svg
[muokkaa]

minä