mankuminen

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

mankuminen

  1. (taivutusmuoto) 4. infinitiivi verbistä mankua

Taivutus

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi mankuminen mankumiset
genetiivi mankumisen mankumisten
mankumisien
partitiivi mankumista mankumisia
akkusatiivi mankuminen; mankumisen mankumiset
Sisäpaikallissijat
inessiivi mankumisessa mankumisissa
elatiivi mankumisesta mankumisista
illatiivi mankumiseen mankumisiin
Ulkopaikallissijat
adessiivi mankumisella mankumisilla
ablatiivi mankumiselta mankumisilta
allatiivi mankumiselle mankumisille
Muut
essiivi mankumisena mankumisina
translatiivi mankumiseksi mankumisiksi
abessiivi mankumisetta mankumisitta
instruktiivi mankumisin
komitatiivi mankumisine-
+ omistusliite