gaeli

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

gaeli
Kielikoodit
ISO 639-1: gd
ISO 639-2:
ISO 639-3: gla
Wikisanakirja
Aineisto: Gaelin kieli

gaeli (5)

  1. kelttiläinen kieli (kielitunnus: gd), jota puhutaan vähemmistökielenä Skotlannissa, lähinnä Hebridien saarilla.

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi gaeli
genetiivi gaelin
partitiivi gaelia
akkusatiivi gaeli; gaelin
sisäpaikallissijat
inessiivi gaelissa
elatiivi gaelista
illatiivi gaeliin
ulkopaikallissijat
adessiivi gaelilla
ablatiivi gaelilta
allatiivi gaelille
muut sijamuodot
essiivi gaelina
translatiivi gaeliksi
abessiivi gaelitta
instruktiivi
komitatiivi

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yläkäsitteet[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]