gaeli

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

gaeli
Kielikoodit
ISO 639-1:gd
ISO 639-2:
ISO 639-3:gla
Wikisanakirja
Aineisto:Gaelin kieli

gaeli (5)

  1. pääasiassa Skotlannissa elävän kelttiläisen kansan jäsen
  2. edellisten puhuma kelttiläinen kieli (kielitunnus: gd), jota puhutaan vähemmistökielenä Skotlannissa, lähinnä Hebridien saarilla.

Ääntäminen[muokkaa]

  • IPA: /ˈgɑeli/
  • tavutus: ga‧e‧li

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi gaeli gaelit
genetiivi gaelin gaelien
partitiivi gaelia gaeleja
akkusatiivi gaeli;
gaelin
gaelit
sisäpaikallissijat
inessiivi gaelissa gaeleissa
elatiivi gaelista gaeleista
illatiivi gaeliin gaeleihin
ulkopaikallissijat
adessiivi gaelilla gaeleilla
ablatiivi gaelilta gaeleilta
allatiivi gaelille gaeleille
muut sijamuodot
essiivi gaelina gaeleina
translatiivi gaeliksi gaeleiksi
abessiivi gaelitta gaeleitta
instruktiivi gaelein
komitatiivi gaeleine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yläkäsitteet[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

  • gaeli Kielitoimiston sanakirjassa
  • gaeli Tieteen termipankissa