gla

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Ruotsi[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

Taivutus
Positiivi
predikatiivinen adjektiivinen
epämääräinen määräinen
m. gla m. gla m. glae
yl. yl. yl. glaa
n. glatt n. glatt n.
mon. glaa mon. glaa mon.
Komparatiivi
glaare
Superlatiivi
predikatiivinen adjektiivinen
glaast den/det/de glaaste

gla

  1. iloinen

Verbi[muokkaa]

gla (3)

  1. ilahduttaa

Taivutus[muokkaa]

Taivutus – gla
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens glar glas
imperfekti gladde gladdes
supiini glatt glatts
imperatiivi gla
Nominaalimuodot