fääri

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: faari


Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

fääri
Kielikoodit
ISO 639-1:fo
ISO 639-2:
ISO 639-3:fao
Wikisanakirja
Aineisto:Fäärin kieli

fääri (5)[1]

  1. Färsaarilla puhuttava germaaninen kieli (kielitunnus: fo)

Taivutus[muokkaa]

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi fääri fäärit
genetiivi fäärin fäärien
partitiivi fääriä fäärejä
akkusatiivi fääri; fäärin fäärit
sisäpaikallissijat
inessiivi fäärissä fääreissä
elatiivi fääristä fääreistä
illatiivi fääriin fääreihin
ulkopaikallissijat
adessiivi fäärillä fääreillä
ablatiivi fääriltä fääreiltä
allatiivi fäärille fääreille
muut sijamuodot
essiivi fäärinä fääreinä
translatiivi fääriksi fääreiksi
abessiivi fäärittä fääreittä
instruktiivi fäärein
komitatiivi fääreine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yläkäsitteet[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

Viitteet[muokkaa]

  1. Kotimaisten kielten keskuksen Nykysuomen sanalista v. 1 (lataussivu): taivutustyyppi 5