Liite:Adjektiivitaivutus/suomi/monilukuinen

Wikisanakirjasta
Positiivi Komparatiivi Superlatiivi
sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi monilukuinen monilukuiset nominatiivi monilukuisempi monilukuisemmat nominatiivi monilukuisin monilukuisimmat
genetiivi monilukuisen monilukuisten
monilukuisien
genetiivi monilukuisemman monilukuisempien
(monilukuisempain)
genetiivi monilukuisimman monilukuisimpien
monilukuisinten
(monilukuisimpain)
partitiivi monilukuista monilukuisia partitiivi monilukuisempaa monilukuisempia partitiivi monilukuisinta monilukuisimpia
akkusatiivi monilukuinen;
monilukuisen
monilukuiset akkusatiivi monilukuisempi;
monilukuisemman
monilukuisemmat akkusatiivi monilukuisin;
monilukuisimman
monilukuisimmat
sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat
inessiivi monilukuisessa monilukuisissa inessiivi monilukuisemmassa monilukuisemmissa inessiivi monilukuisimmassa monilukuisimmissa
elatiivi monilukuisesta monilukuisista elatiivi monilukuisemmasta monilukuisemmista elatiivi monilukuisimmasta monilukuisimmista
illatiivi monilukuiseen monilukuisiin illatiivi monilukuisempaan monilukuisempiin illatiivi monilukuisimpaan monilukuisimpiin
ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat
adessiivi monilukuisella monilukuisilla adessiivi monilukuisemmalla monilukuisemmilla adessiivi monilukuisimmalla monilukuisimmilla
ablatiivi monilukuiselta monilukuisilta ablatiivi monilukuisemmalta monilukuisemmilta ablatiivi monilukuisimmalta monilukuisimmilta
allatiivi monilukuiselle monilukuisille allatiivi monilukuisemmalle monilukuisemmille allatiivi monilukuisimmalle monilukuisimmille
muut muut muut
essiivi monilukuisena monilukuisina essiivi monilukuisempana monilukuisempina essiivi monilukuisimpana monilukuisimpina
translatiivi monilukuiseksi monilukuisiksi translatiivi monilukuisemmaksi monilukuisemmiksi translatiivi monilukuisimmaksi monilukuisimmiksi
abessiivi monilukuisetta monilukuisitta abessiivi monilukuisemmatta monilukuisemmitta abessiivi monilukuisimmatta monilukuisimmitta
instruktiivi monilukuisin instruktiivi monilukuisemmin instruktiivi monilukuisimmin
komitatiivi monilukuisine komitatiivi monilukuisempine komitatiivi monilukuisimpine