Liite:Adjektiivitaivutus/suomi/antropomorfinen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi Komparatiivi Superlatiivi
sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi antropomorfinen antropomorfiset nominatiivi antropomorfisempi antropomorfisemmat nominatiivi antropomorfisin antropomorfisimmat
genetiivi antropomorfisen antropomorfisten
antropomorfisien
genetiivi antropomorfisemman antropomorfisempien
(antropomorfisempain)
genetiivi antropomorfisimman antropomorfisimpien
antropomorfisinten
(antropomorfisimpain)
partitiivi antropomorfista antropomorfisia partitiivi antropomorfisempaa antropomorfisempia partitiivi antropomorfisinta antropomorfisimpia
akkusatiivi antropomorfinen;
antropomorfisen
antropomorfiset akkusatiivi antropomorfisempi;
antropomorfisemman
antropomorfisemmat akkusatiivi antropomorfisin;
antropomorfisimman
antropomorfisimmat
sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat
inessiivi antropomorfisessa antropomorfisissa inessiivi antropomorfisemmassa antropomorfisemmissa inessiivi antropomorfisimmassa antropomorfisimmissa
elatiivi antropomorfisesta antropomorfisista elatiivi antropomorfisemmasta antropomorfisemmista elatiivi antropomorfisimmasta antropomorfisimmista
illatiivi antropomorfiseen antropomorfisiin illatiivi antropomorfisempaan antropomorfisempiin illatiivi antropomorfisimpaan antropomorfisimpiin
ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat
adessiivi antropomorfisella antropomorfisilla adessiivi antropomorfisemmalla antropomorfisemmilla adessiivi antropomorfisimmalla antropomorfisimmilla
ablatiivi antropomorfiselta antropomorfisilta ablatiivi antropomorfisemmalta antropomorfisemmilta ablatiivi antropomorfisimmalta antropomorfisimmilta
allatiivi antropomorfiselle antropomorfisille allatiivi antropomorfisemmalle antropomorfisemmille allatiivi antropomorfisimmalle antropomorfisimmille
muut muut muut
essiivi antropomorfisena antropomorfisina essiivi antropomorfisempana antropomorfisempina essiivi antropomorfisimpana antropomorfisimpina
translatiivi antropomorfiseksi antropomorfisiksi translatiivi antropomorfisemmaksi antropomorfisemmiksi translatiivi antropomorfisimmaksi antropomorfisimmiksi
abessiivi antropomorfisetta antropomorfisitta abessiivi antropomorfisemmatta antropomorfisemmitta abessiivi antropomorfisimmatta antropomorfisimmitta
instruktiivi antropomorfisin instruktiivi antropomorfisemmin instruktiivi antropomorfisimmin
komitatiivi antropomorfisine komitatiivi antropomorfisempine komitatiivi antropomorfisimpine