ojibwa

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Wikipedia
Katso artikkeli Ojibwat Wikipediassa, vapaassa tietosanakirjassa.

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

ojibwa
Kielikoodit
ISO 639-1:oj
ISO 639-2:
ISO 639-3:oji
Wikisanakirja
Käytetty nimitys:odžibwa
Aineisto:Odžibwan kieli

ojibwa (13)

  1. ojibwat eräs algonkinlainen intiaanikansa, joka on Kanadan toiseksi suurin
  2. heidän kielensä (kielitunnus: oji)

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi ojibwa ojibwat
genetiivi ojibwan ojibwoiden
ojibwoitten
ojibwojen
(ojibwain)
partitiivi ojibwaa ojibwoita
ojibwoja
akkusatiivi ojibwa;
ojibwan
ojibwat
sisäpaikallissijat
inessiivi ojibwassa ojibwoissa
elatiivi ojibwasta ojibwoista
illatiivi ojibwaan ojibwoihin
ulkopaikallissijat
adessiivi ojibwalla ojibwoilla
ablatiivi ojibwalta ojibwoilta
allatiivi ojibwalle ojibwoille
muut sijamuodot
essiivi ojibwana ojibwoina
translatiivi ojibwaksi ojibwoiksi
abessiivi ojibwatta ojibwoitta
instruktiivi ojibwoin
komitatiivi ojibwoine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Vaihtoehtoiset kirjoitusasut[muokkaa]
Alakäsitteet[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]