ojibwa

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Wikipedia
Katso myös artikkeli Ojibwat Wikipediassa, vapaassa tietosanakirjassa.

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

ojibwa (9)

  1. ojibwat eräs algonkinlainen intiaanikansa, joka on Kanadan toiseksi suurin
  2. heidän kielensä (kielitunnus: oji)

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ojibwa ojibwat
genetiivi ojibwan ojibwojen
(ojibwain)
partitiivi ojibwaa ojibwoja
akkusatiivi ojibwa; ojibwan ojibwat
Sisäpaikallissijat
inessiivi ojibwassa ojibwoissa
elatiivi ojibwasta ojibwoista
illatiivi ojibwaan ojibwoihin
Ulkopaikallissijat
adessiivi ojibwalla ojibwoilla
ablatiivi ojibwalta ojibwoilta
allatiivi ojibwalle ojibwoille
Muut
essiivi ojibwana ojibwoina
translatiivi ojibwaksi ojibwoiksi
abessiivi ojibwatta ojibwoitta
instruktiivi ojibwoin
komitatiivi ojibwoine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Vaihtoehtoiset kirjoitusasut[muokkaa]
Alakäsitteet[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]