muotoillut

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

muotoillut

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin perfekti verbistä muotoilla

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi muotoillut muotoilleet
genetiivi muotoilleen muotoilleiden
muotoilleitten
partitiivi muotoillutta muotoilleita
akkusatiivi muotoillut; muotoilleen muotoilleet
sisäpaikallissijat
inessiivi muotoilleessa muotoilleissa
elatiivi muotoilleesta muotoilleista
illatiivi muotoilleeseen muotoilleisiin
muotoilleihin
ulkopaikallissijat
adessiivi muotoilleella muotoilleilla
ablatiivi muotoilleelta muotoilleilta
allatiivi muotoilleelle muotoilleille
muut sijamuodot
essiivi muotoilleena muotoilleina
translatiivi muotoilleeksi muotoilleiksi
abessiivi muotoilleetta muotoilleitta
instruktiivi muotoillein
komitatiivi muotoilleine