kalmukki

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

kalmukki
Kielikoodit
ISO 639-1:
ISO 639-2:
ISO 639-3:xal
Wikisanakirja
Aineisto:Kalmukin kieli

kalmukki (5-A)

  1. Venäjällä ja Kiinassa puhuttu mongolikieli (kielitunnus: xal)

Ääntäminen[muokkaa]

  • IPA: /ˈkɑlmukki/
  • tavutus: kal‧muk‧ki

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi kalmukki
genetiivi kalmukin
partitiivi kalmukkia
akkusatiivi kalmukki;
kalmukin
sisäpaikallissijat
inessiivi kalmukissa
elatiivi kalmukista
illatiivi kalmukkiin
ulkopaikallissijat
adessiivi kalmukilla
ablatiivi kalmukilta
allatiivi kalmukille
muut sijamuodot
essiivi kalmukkina
translatiivi kalmukiksi
abessiivi kalmukitta
instruktiivi
komitatiivi kalmukkeine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Synonyymit[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

Viitteet[muokkaa]