inuiitti

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

inuiitti (5)

  1. eräitä Pohjois-Kanadan, Grönlannin, Alaskan ja Siperian alkuasukkaita

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi inuiitti inuiitit
genetiivi inuiitin inuiittien
partitiivi inuiittia inuiitteja
akkusatiivi inuiitti;
inuiitin
inuiitit
sisäpaikallissijat
inessiivi inuiitissa inuiiteissa
elatiivi inuiitista inuiiteista
illatiivi inuiittiin inuiitteihin
ulkopaikallissijat
adessiivi inuiitilla inuiiteilla
ablatiivi inuiitilta inuiiteilta
allatiivi inuiitille inuiiteille
muut sijamuodot
essiivi inuiittina inuiitteina
translatiivi inuiitiksi inuiiteiksi
abessiivi inuiititta inuiiteitta
instruktiivi inuiitein
komitatiivi inuiitteine-
+ omistusliite

Etymologia[muokkaa]

inuktitutin ᐃᓄᐃᑦ / inuit 'ihmiset', joka on monikko sanasta ᐃᓄᒃ / inuk 'ihminen'[1][2]

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Synonyymit[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

Viitteet[muokkaa]