injektoiva

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

injektoiva

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin preesens verbistä injektoida

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi injektoiva injektoivat
genetiivi injektoivan injektoivien
(injektoivain)
partitiivi injektoivaa injektoivia
akkusatiivi injektoiva; injektoivan injektoivat
sisäpaikallissijat
inessiivi injektoivassa injektoivissa
elatiivi injektoivasta injektoivista
illatiivi injektoivaan injektoiviin
ulkopaikallissijat
adessiivi injektoivalla injektoivilla
ablatiivi injektoivalta injektoivilta
allatiivi injektoivalle injektoiville
muut sijamuodot
essiivi injektoivana injektoivina
translatiivi injektoivaksi injektoiviksi
abessiivi injektoivatta injektoivitta
instruktiivi injektoivin
komitatiivi injektoivine