infiksi

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

infiksi (5)

  1. (kielitiede) morfeemi, joka sijoitetaan muodostettavan sanan keskelle
    Suomen konditionaali muodostetaan infiksillä -isi-.

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi infiksi infiksit
genetiivi infiksin infiksien
partitiivi infiksiä infiksejä
akkusatiivi infiksi;
infiksin
infiksit
sisäpaikallissijat
inessiivi infiksissä infikseissä
elatiivi infiksistä infikseistä
illatiivi infiksiin infikseihin
ulkopaikallissijat
adessiivi infiksillä infikseillä
ablatiivi infiksiltä infikseiltä
allatiivi infiksille infikseille
muut sijamuodot
essiivi infiksinä infikseinä
translatiivi infiksiksi infikseiksi
abessiivi infiksittä infikseittä
instruktiivi infiksein
komitatiivi infikseine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]