immunisointi

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

immunisointi (5-J)

  1. immunisoiminen

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi immunisointi immunisoinnit
genetiivi immunisoinnin immunisointien
(immunisointein)
partitiivi immunisointia immunisointeja
akkusatiivi immunisointi;
immunisoinnin
immunisoinnit
sisäpaikallissijat
inessiivi immunisoinnissa immunisoinneissa
elatiivi immunisoinnista immunisoinneista
illatiivi immunisointiin immunisointeihin
ulkopaikallissijat
adessiivi immunisoinnilla immunisoinneilla
ablatiivi immunisoinnilta immunisoinneilta
allatiivi immunisoinnille immunisoinneille
muut sijamuodot
essiivi immunisointina immunisointeina
translatiivi immunisoinniksi immunisoinneiksi
abessiivi immunisoinnitta immunisoinneitta
instruktiivi immunisoinnein
komitatiivi immunisointeine-
+ omistusliite
vartalot
vokaalivartalo -
heikko vartalo immunisoinni-
vahva vartalo immunisointi-
konsonantti-
vartalo
-

Käännökset[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]