imikkä

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Wikipedia
Katso artikkeli Imikkä Wikipediassa, vapaassa tietosanakirjassa.

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

imikkä (14-A)

  1. imiköitten (Pulmonaria) suvun kasvi
  2. lehtoimikkä (Pulmonaria obscura)

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi imikkä imikät
genetiivi imikän imiköiden
imiköitten
imikköjen
(imikkäin)
partitiivi imikkää imiköitä
imikköjä
akkusatiivi imikkä;
imikän
imikät
sisäpaikallissijat
inessiivi imikässä imiköissä
elatiivi imikästä imiköistä
illatiivi imikkään imikköihin
imiköihin
ulkopaikallissijat
adessiivi imikällä imiköillä
ablatiivi imikältä imiköiltä
allatiivi imikälle imiköille
muut sijamuodot
essiivi imikkänä imikköinä
imiköinä
translatiivi imikäksi imiköiksi
abessiivi imikättä imiköittä
instruktiivi imiköin
komitatiivi imiköine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yhdyssanat[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

  • imikkä Kielitoimiston sanakirjassa