iloinnut

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

iloinnut

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin perfekti verbistä iloita

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi iloinnut iloinneet
genetiivi iloinneen iloinneiden
iloinneitten
partitiivi iloinnutta iloinneita
akkusatiivi iloinnut; iloinneen iloinneet
sisäpaikallissijat
inessiivi iloinneessa iloinneissa
elatiivi iloinneesta iloinneista
illatiivi iloinneeseen iloinneisiin
iloinneihin
ulkopaikallissijat
adessiivi iloinneella iloinneilla
ablatiivi iloinneelta iloinneilta
allatiivi iloinneelle iloinneille
muut sijamuodot
essiivi iloinneena iloinneina
translatiivi iloinneeksi iloinneiksi
abessiivi iloinneetta iloinneitta
instruktiivi iloinnein
komitatiivi iloinneine