digitalisoinut

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

digitalisoinut

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin perfekti verbistä digitalisoida

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi digitalisoinut digitalisoineet
genetiivi digitalisoineen digitalisoineiden
digitalisoineitten
partitiivi digitalisoinutta digitalisoineita
akkusatiivi digitalisoinut; digitalisoineen digitalisoineet
sisäpaikallissijat
inessiivi digitalisoineessa digitalisoineissa
elatiivi digitalisoineesta digitalisoineista
illatiivi digitalisoineeseen digitalisoineisiin
digitalisoineihin
ulkopaikallissijat
adessiivi digitalisoineella digitalisoineilla
ablatiivi digitalisoineelta digitalisoineilta
allatiivi digitalisoineelle digitalisoineille
muut sijamuodot
essiivi digitalisoineena digitalisoineina
translatiivi digitalisoineeksi digitalisoineiksi
abessiivi digitalisoineetta digitalisoineitta
instruktiivi digitalisoinein
komitatiivi digitalisoineine