ahavoituva

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

ahavoituva

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin preesens verbistä ahavoitua

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi ahavoituva ahavoituvat
genetiivi ahavoituvan ahavoituvien
(ahavoituvain)
partitiivi ahavoituvaa ahavoituvia
akkusatiivi ahavoituva; ahavoituvan ahavoituvat
sisäpaikallissijat
inessiivi ahavoituvassa ahavoituvissa
elatiivi ahavoituvasta ahavoituvista
illatiivi ahavoituvaan ahavoituviin
ulkopaikallissijat
adessiivi ahavoituvalla ahavoituvilla
ablatiivi ahavoituvalta ahavoituvilta
allatiivi ahavoituvalle ahavoituville
muut sijamuodot
essiivi ahavoituvana ahavoituvina
translatiivi ahavoituvaksi ahavoituviksi
abessiivi ahavoituvatta ahavoituvitta
instruktiivi ahavoituvin
komitatiivi ahavoituvine