Malline:fi-subs-vastaus

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Template-info.png


Tätä mallinetta käytetään Taivutus-otsikon alla ja tämä on suomen substantiiveille, joiden pääte on -as, -es, -is, -os, -us, -ös tai -ys, ja joiden yksikön genetiivissä s-kirjaimen tilalla on -ksen (esim. vastaus, vastauksen; näytös, näytöksen) – ts. joiden taivutusluokka on 39.

  • jos sanassa on takavokaaleja (a, o, u – esim. vastaus), kirjoitetaan ensimmäiseen sana ilman loppua -s
{{fi-subs-vastaus|vastau}}
  • jos sanassa on etuvokaaleja (ä, ö, y, tai i tai e yksistään – esim. näytös), kirjoitetaan ensaimmäiseen sana ilman loppua -s ja toiseen ä
{{fi-subs-vastaus|näytö|ä}}

Jos sanalla on vain yksikkö- tai monikkomuoto

  • jos sana ei esiinny monikossa, toimi muuten em. ohjeiden mukaan, mutta lisää sarake |mon=-
  • jos sana ei esiinny yksikössä, toimi muuten em. ohjeiden mukaan, mutta lisää sarake |yks=-


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi {{{1}}}s [[{{{1}}}kset#Suomi|{{{1}}}kset]]
genetiivi [[{{{1}}}ksen#Suomi|{{{1}}}ksen]] [[{{{1}}}sten#Suomi|{{{1}}}sten]]
[[{{{1}}}ksien#Suomi|{{{1}}}ksien]]
partitiivi [[{{{1}}}sta#Suomi|{{{1}}}sta]] [[{{{1}}}ksia#Suomi|{{{1}}}ksia]]
akkusatiivi {{{1}}}s;
[[{{{1}}}ksen#Suomi|{{{1}}}ksen]]
[[{{{1}}}kset#Suomi|{{{1}}}kset]]
sisäpaikallissijat
inessiivi [[{{{1}}}ksessa#Suomi|{{{1}}}ksessa]] [[{{{1}}}ksissa#Suomi|{{{1}}}ksissa]]
elatiivi [[{{{1}}}ksesta#Suomi|{{{1}}}ksesta]] [[{{{1}}}ksista#Suomi|{{{1}}}ksista]]
illatiivi [[{{{1}}}kseen#Suomi|{{{1}}}kseen]] [[{{{1}}}ksiin#Suomi|{{{1}}}ksiin]]
ulkopaikallissijat
adessiivi [[{{{1}}}ksella#Suomi|{{{1}}}ksella]] [[{{{1}}}ksilla#Suomi|{{{1}}}ksilla]]
ablatiivi [[{{{1}}}kselta#Suomi|{{{1}}}kselta]] [[{{{1}}}ksilta#Suomi|{{{1}}}ksilta]]
allatiivi [[{{{1}}}kselle#Suomi|{{{1}}}kselle]] [[{{{1}}}ksille#Suomi|{{{1}}}ksille]]
muut sijamuodot
essiivi [[{{{1}}}ksena#Suomi|{{{1}}}ksena]] [[{{{1}}}ksina#Suomi|{{{1}}}ksina]]
translatiivi [[{{{1}}}kseksi#Suomi|{{{1}}}kseksi]] [[{{{1}}}ksiksi#Suomi|{{{1}}}ksiksi]]
abessiivi [[{{{1}}}ksetta#Suomi|{{{1}}}ksetta]] [[{{{1}}}ksitta#Suomi|{{{1}}}ksitta]]
instruktiivi [[{{{1}}}ksin#Suomi|{{{1}}}ksin]]
komitatiivi [[{{{1}}}ksineen#Suomi|{{{1}}}ksine-]]
+ omistusliite