-istinen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Suffiksi[muokkaa]

-istinen (38)

  1. -ismi ja -isti-päätteisistä sanoista johdetuissa adjektiiveissa
    stalinistinen on stalinismin mukainen

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi -istinen -istiset
genetiivi -istisen -ististen
-istisien
partitiivi [[-istist[aä]#Suomi|-istist[aä]]] [[-istisi[aä]#Suomi|-istisi[aä]]]
akkusatiivi -istinen;
-istisen
-istiset
sisäpaikallissijat
inessiivi [[-istisess[aä]#Suomi|-istisess[aä]]] [[-istisiss[aä]#Suomi|-istisiss[aä]]]
elatiivi [[-istisest[aä]#Suomi|-istisest[aä]]] [[-istisist[aä]#Suomi|-istisist[aä]]]
illatiivi -istiseen -istisiin
ulkopaikallissijat
adessiivi [[-istisell[aä]#Suomi|-istisell[aä]]] [[-istisill[aä]#Suomi|-istisill[aä]]]
ablatiivi [[-istiselt[aä]#Suomi|-istiselt[aä]]] [[-istisilt[aä]#Suomi|-istisilt[aä]]]
allatiivi -istiselle -istisille
muut sijamuodot
essiivi [[-istisen[aä]#Suomi|-istisen[aä]]]
([[-istisn[aä]#Suomi|-istisn[aä]]])
[[-istisin[aä]#Suomi|-istisin[aä]]]
translatiivi -istiseksi -istisiksi
abessiivi [[-istisett[aä]#Suomi|-istisett[aä]]] [[-istisitt[aä]#Suomi|-istisitt[aä]]]
instruktiivi -istisin
komitatiivi -istisine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Johdokset[muokkaa]

adjektiivit: