farao

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: faraó ja fáraó

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

farao (3)[1]

  1. uudemman suosituksen mukainen kirjoitusasu sanalle faarao

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi farao faraot
genetiivi faraon faraoiden
faraoitten
(faraoin)
partitiivi faraota faraoita
akkusatiivi farao; faraon faraot
Sisäpaikallissijat
inessiivi faraossa faraoissa
elatiivi faraosta faraoista
illatiivi faraoon faraoihin
Ulkopaikallissijat
adessiivi faraolla faraoilla
ablatiivi faraolta faraoilta
allatiivi faraolle faraoille
Muut
essiivi faraona faraoina
translatiivi faraoksi faraoiksi
abessiivi faraotta faraoitta
instruktiivi faraoin
komitatiivi faraoine-
+ omistusliite

Viitteet[muokkaa]

  1. Kotimaisten kielten keskuksen Nykysuomen sanalista v. 1 (lataussivu): taivutustyyppi 3