ei

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Ei, -ei ja ei-


Suomi[muokkaa]

Interjektio[muokkaa]

ei

  1. kielteinen vastaus kysymykseen
  2. mielipahaa tai epätoivottua asiaa ilmaiseva
    Voi ei! Auto hajosi!

Ääntäminen[muokkaa]

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Vastakohdat[muokkaa]
  • (kieltävä vastaus kysymykseen) kyllä

Aiheesta muualla[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

ei

  1. yksikön 3. persoonan muoto kieltoverbistä
    Hän ei ole kotona.

Taivutus[muokkaa]

  • Kieltoverbi taipuu persoonissa.
  • (1)Pääverbin konnegaatiomuoto on indikatiivissa, konditionaalissa, optatiivissa ja potentiaalissa sekä imperatiivin toisessa persoonassa samanlainen kuin pääverbin indikatiivin preesensin yksikön 1. persoonan muoto ilman n-kirjainta.
tule|nälä tule
  • (2)Imperatiivin muiden persoonien kanssa käytettävä konnegaatiomuoto saadaan pudottamalla infinitiivin lopusta (taivutusluokasta riippuen) aa/ää, KONS+A/KONS+Ä tai da/ ja lisäämällä ko/:
tul|laälkää tulko
Kieltoverbin taivutus
persoona indikatiivi
konditionaali
potentiaali
imperatiivi optatiivi
yks. 1. (minä) en1
yks. 2 (sinä) et1 älä1 ällös1
yks. 3. (hän) ei1 älköön2
mon. 1. (me) emme1 älkäämme2
mon. 2. (te) ette1 älkää2
mon. 3. (he) eivät1 älkööt2

Etymologia[muokkaa]

kts. verbin taivutusmuotojen luokka

Käännökset[muokkaa]

Islanti[muokkaa]

Adverbi[muokkaa]

ei (ei vertailuasteita)

  1. (vanhahtava) vastaa suomen kieltoverbiä
    Ég veit ei hvað skal segja.
    En tiedä, mitä sanoisin.

Latina[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

  1. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) monikon maskuliinimuoto sanasta is
  2. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) yksikön maskuliinin datiivimuoto sanasta is
  3. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) yksikön feminiinin datiivimuoto sanasta ea
  4. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) yksikön neutrin datiivimuoto sanasta id

Norja[muokkaa]

Artikkeli[muokkaa]

ei

  1. epämääräinen artikkeli, ei suomenneta

Liittyvät sanat[muokkaa]

Romania[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

ei m.

  1. (persoonapronomini) he (miehiä sisältävästä joukosta), vrt ele

Taivutus[muokkaa]

  • objektimuoto: painollinen: ei / painoton: îi
  • genetiivi: lor
  • datiivi: painollinen: lor / painoton le
  • refleksiivinen:
    • objektimuoto: painollinen: sine / painoton: se
    • datiivi: painollinen: sieşi / painoton: îşi

Pronomini[muokkaa]

ei

  1. (taivutusmuoto) painollinen datiivi sanasta ea, hänelle (f.)

Liittyvät sanat[muokkaa]

  • (painoton) îi

Vepsä[muokkaa]

Interjektio[muokkaa]

ei

  1. ei
    ei sa – ei saa
    ei sa – ei voi

Viro[muokkaa]

Adverbi[muokkaa]

ei (`ei)

  1. predikaattiin kiinteästi liittyvä, imperatiivimuotoja lukuun ottamatta taipumaton kieltosana.
    Ma ei tee seda. – En tee sitä.
    Kas sa ei tea? – Etkö tiedä?
    Need ei tulnud. – Ne eivät tulleet.
  2. (taipumaton kieltosana) ei
    Ei, ära tee nii! – Ei, älä tee noin!
    Ei iialgi! – Ei ikinä! (syn. mitte)
  3. (voi) ei, eikä jms.; tunteellista reaktiota ilmaisevissa huudahduksen omaisissa lauseissa interjektiota muistuttava sana
    Ei, ma ei või! – Voi ei, miten noloa / mä kuolen (jms.)!
    Ei, pole tõsi! – Ei hitto, ei ole totta!
  4. edellä sanotun korjaamista tai täydentämistä ilmaiseva interjektion omainen välihuomautus
    Sajad, ei, tuhanded hukkusid. – Sadat, ei, tuhannet menehtyivät.
  5. retorisissa kysymyslauseissa, huudahduksissa tms. ilmauksissa käytettävä sana
    Mille kõige pärast küll tema muret ei tunne! – Mitäpä hän ei murehtisi!
    Kuhu sa ka ei läheks, igal pool tema ees. – Menetpä minne tahansa, niin joka puolella hän on edessäsi / kaikkialla törmäät häneen.
    Mis imeasju seal küll näha ei saanud! – Siellä kyllä näki vaikka mitä ihmeellisyyksiä!
    Kuidas ta ka ei püüdnud salata, kõik oli asjatu. – Yrittipä hän vaikka miten salailla, se kaikki oli turhaa.
    Ükskõik mida ma ka ei teeks, sinuga hakkama ei saa. – Teenpä mitä hyvänsä, niin sinun kanssasi en pärjää / tule toimeen.

Huomautukset[muokkaa]

  • Imperatiivissa sanan muoto on ära.

Liittyvät sanat[muokkaa]

Vastakohdat[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

ei

  1. ei
    kas ei või jaa? – kyllä vai ei?
    Tema vastuseks oli järeleandmatu ei. – Hänen vastauksensa oli periksiantamaton ei.
Vastakohdat[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]