Liite:Verbitaivutus/saksa/fertigen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi fertigen
partisiipin preesens fertigend
partisiipin perfekti gefertigt
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. fertige fertigen 1. fertigte fertigten 1. haben gefertigt haben gefertigt 1. hatte gefertigt hatten gefertigt
2. fertigst fertigt 2. fertigtest fertigtet 2. hast gefertigt habt gefertigt 2. hattest gefertigt hattet gefertigt
3. fertigt fertigen 3. fertigte fertigten 3. hat gefertigt haben gefertigt 3. hatte gefertigt hatten gefertigt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. fertige fertigen 1. fertigte fertigten 1. habe gefertigt haben gefertigt 1. hätte gefertigt hätten gefertigt
2. fertigest fertiget 2. fertigtest fertigtet 2. habest gefertigt habet gefertigt 2. hättest gefertigt hättet gefertigt
3. fertige fertigen 3. fertigte fertigten 3. habe gefertigt haben gefertigt 3. hätte gefertigt hätten gefertigt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. fertigen wir
2. fertige (epämuodollinen)
fertigen Sie (muodollinen)
fertigt (epämuodollinen)
fertigen Sie (muodollinen)
3. fertige er/sie/es fertigen sie

Partisiipin perfektin taivutus[muokkaa]

  • Partisiipin perfekti gefertigt voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi gefertigter gefertigte gefertigtes gefertigte
akkusatiivi gefertigten gefertigte gefertigtes gefertigte
datiivi gefertigtem gefertigter gefertigtem gefertigten
genetiivi gefertigten gefertigter gefertigten gefertigter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi gefertigte gefertigte gefertigte gefertigten
akkusatiivi gefertigten gefertigte gefertigte gefertigten
datiivi gefertigten gefertigten gefertigten gefertigten
genetiivi gefertigten gefertigten gefertigten gefertigten
Sekataivutus (artikkelin ein ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi gefertigter gefertigte gefertigtes gefertigten
akkusatiivi gefertigten gefertigte gefertigtes gefertigten
datiivi gefertigten gefertigten gefertigten gefertigten
genetiivi gefertigten gefertigten gefertigten gefertigten