fertigen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

fertigen

  1. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista fertig
  2. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto adjektiivista fertig
  3. (positiivin taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto adjektiivista fertig
  4. (positiivin taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto adjektiivista fertig
  5. (positiivin taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivi- ja akkusatiivimuoto adjektiivista fertig
  6. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin, feminiinin ja neutrin sekä monikon heikko datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista fertig

Verbi[muokkaa]

Taivutus
ind. prees. y. 3. p. fertigt
ind. imperf. y. 3. p. fertigte
part. perf. gefertigt
apuverbi haben

fertigen

  1. valmistaa, tuottaa

Liittyvät sanat[muokkaa]

Synonyymit[muokkaa]