Liite:Verbitaivutus/saksa/wiegen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

1[muokkaa]

  • merkitys ’olla jonkin painoinen; punnita’
Nominaalimuodot
infinitiivi wiegen
partisiipin preesens wiegend[luo]
partisiipin perfekti gewogen[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. wiege[luo] wiegen 1. wog[luo] wogen[luo] 1. haben gewogen haben gewogen 1. hatte gewogen hatten gewogen
2. wiegst[luo] wiegt 2. wogst[luo] wogt[luo] 2. hast gewogen habt gewogen 2. hattest gewogen hattet gewogen
3. wiegt[luo] wiegen 3. wog wogen 3. hat gewogen haben gewogen 3. hatte gewogen hatten gewogen
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. wiege wiegen 1. wöge[luo] wögen[luo] 1. habe gewogen haben gewogen 1. hätte gewogen hätten gewogen
2. wiegest[luo] wieget[luo] 2. wögest[luo] wöget[luo] 2. habest gewogen habet gewogen 2. hättest gewogen hättet gewogen
3. wiege wiegen 3. wöge wögen 3. habe gewogen haben gewogen 3. hätte gewogen hätten gewogen
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. wiegen wir
2. wieg(e)[luo] (epämuodollinen)
wiegen Sie (muodollinen)
wiegt (epämuodollinen)
wiegen Sie (muodollinen)
3. wiege er/sie/es wiegen sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti gewogen voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewogener [luo] gewogene [luo] gewogenes [luo] gewogene
akkusatiivi gewogenen [luo] gewogene gewogenes gewogene
datiivi gewogenem [luo] gewogener gewogenem gewogenen
genetiivi gewogenen gewogener gewogenen gewogener
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewogene gewogene gewogene gewogenen
akkusatiivi gewogenen gewogene gewogene gewogenen
datiivi gewogenen gewogenen gewogenen gewogenen
genetiivi gewogenen gewogenen gewogenen gewogenen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewogener gewogene gewogenes gewogenen
akkusatiivi gewogenen gewogene gewogenes gewogenen
datiivi gewogenen gewogenen gewogenen gewogenen
genetiivi gewogenen gewogenen gewogenen gewogenen

2[muokkaa]

  • merkitys ’keinuttaa; keinua’
Nominaalimuodot
infinitiivi wiegen
partisiipin preesens wiegend[luo]
partisiipin perfekti gewiegt[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. wiege[luo] wiegen 1. wiegte[luo] wiegten[luo] 1. haben gewiegt haben gewiegt 1. hatte gewiegt hatten gewiegt
2. wiegst[luo] wiegt 2. wiegtest[luo] wiegtet[luo] 2. hast gewiegt habt gewiegt 2. hattest gewiegt hattet gewiegt
3. wiegt[luo] wiegen 3. wiegte wiegten 3. hat gewiegt haben gewiegt 3. hatte gewiegt hatten gewiegt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. wiege wiegen 1. wiegte wiegten 1. habe gewiegt haben gewiegt 1. hätte gewiegt hätten gewiegt
2. wiegest[luo] wieget[luo] 2. wiegtest wiegtet 2. habest gewiegt habet gewiegt 2. hättest gewiegt hättet gewiegt
3. wiege wiegen 3. wiegte wiegten 3. habe gewiegt haben gewiegt 3. hätte gewiegt hätten gewiegt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. wiegen wir
2. wieg(e)[luo] (epämuodollinen)
wiegen Sie (muodollinen)
wiegt (epämuodollinen)
wiegen Sie (muodollinen)
3. wiege er/sie/es wiegen sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti gewiegt voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewiegter [luo] gewiegte [luo] gewiegtes [luo] gewiegte
akkusatiivi gewiegten [luo] gewiegte gewiegtes gewiegte
datiivi gewiegtem [luo] gewiegter gewiegtem gewiegten
genetiivi gewiegten gewiegter gewiegten gewiegter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewiegte gewiegte gewiegte gewiegten
akkusatiivi gewiegten gewiegte gewiegte gewiegten
datiivi gewiegten gewiegten gewiegten gewiegten
genetiivi gewiegten gewiegten gewiegten gewiegten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewiegter gewiegte gewiegtes gewiegten
akkusatiivi gewiegten gewiegte gewiegtes gewiegten
datiivi gewiegten gewiegten gewiegten gewiegten
genetiivi gewiegten gewiegten gewiegten gewiegten