Liite:Verbitaivutus/saksa/wecken

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi wecken
partisiipin preesens weckend[luo]
partisiipin perfekti geweckt[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. wecke[luo] wecken 1. weckte[luo] weckten[luo] 1. haben geweckt haben geweckt 1. hatte geweckt hatten geweckt
2. weckst[luo] weckt 2. wecktest[luo] wecktet[luo] 2. hast geweckt habt geweckt 2. hattest geweckt hattet geweckt
3. weckt[luo] wecken 3. weckte weckten 3. hat geweckt haben geweckt 3. hatte geweckt hatten geweckt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. wecke wecken 1. weckte weckten 1. habe geweckt haben geweckt 1. hätte geweckt hätten geweckt
2. weckest[luo] wecket[luo] 2. wecktest wecktet 2. habest geweckt habet geweckt 2. hättest geweckt hättet geweckt
3. wecke wecken 3. weckte weckten 3. habe geweckt haben geweckt 3. hätte geweckt hätten geweckt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. wecken wir
2. weck(e)[luo] (epämuodollinen)
wecken Sie (muodollinen)
weckt (epämuodollinen)
wecken Sie (muodollinen)
3. wecke er/sie/es wecken sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti geweckt voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi geweckter [luo] geweckte [luo] gewecktes [luo] geweckte
akkusatiivi geweckten [luo] geweckte gewecktes geweckte
datiivi gewecktem [luo] geweckter gewecktem geweckten
genetiivi geweckten geweckter geweckten geweckter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi geweckte geweckte geweckte geweckten
akkusatiivi geweckten geweckte geweckte geweckten
datiivi geweckten geweckten geweckten geweckten
genetiivi geweckten geweckten geweckten geweckten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi geweckter geweckte gewecktes geweckten
akkusatiivi geweckten geweckte gewecktes geweckten
datiivi geweckten geweckten geweckten geweckten
genetiivi geweckten geweckten geweckten geweckten