Liite:Verbitaivutus/saksa/machen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi machen
partisiipin preesens machend[luo]
partisiipin perfekti gemacht[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. mache[luo] machen 1. machte[luo] machten[luo] 1. haben gemacht haben gemacht 1. hatte gemacht hatten gemacht
2. machst[luo] macht 2. machtest[luo] machtet[luo] 2. hast gemacht habt gemacht 2. hattest gemacht hattet gemacht
3. macht[luo] machen 3. machte machten 3. hat gemacht haben gemacht 3. hatte gemacht hatten gemacht
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. mache machen 1. machte machten 1. habe gemacht haben gemacht 1. hätte gemacht hätten gemacht
2. machest[luo] machet[luo] 2. machtest machtet 2. habest gemacht habet gemacht 2. hättest gemacht hättet gemacht
3. mache machen 3. machte machten 3. habe gemacht haben gemacht 3. hätte gemacht hätten gemacht
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. machen wir
2. mach(e)[luo] (epämuodollinen)
machen Sie (muodollinen)
macht (epämuodollinen)
machen Sie (muodollinen)
3. mache er/sie/es machen sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti gemacht voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gemachter [luo] gemachte[luo] gemachtes [luo] gemachte
akkusatiivi gemachten [luo] gemachte gemachtes gemachte
datiivi gemachtem [luo] gemachter gemachtem gemachten
genetiivi gemachten gemachter gemachten gemachter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gemachte gemachte gemachte gemachten
akkusatiivi gemachten gemachte gemachte gemachten
datiivi gemachten gemachten gemachten gemachten
genetiivi gemachten gemachten gemachten gemachten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gemachter gemachte gemachtes gemachten
akkusatiivi gemachten gemachte gemachtes gemachten
datiivi gemachten gemachten gemachten gemachten
genetiivi gemachten gemachten gemachten gemachten