Liite:Verbitaivutus/saksa/feiern

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi feiern
partisiipin preesens feiernd [luo]
partisiipin perfekti gefeiert [luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. feiere [luo] feiern 1. feierte [luo] feierten [luo] 1. haben gefeiert haben gefeiert 1. hatte gefeiert hatten gefeiert
2. feierst [luo] feiert 2. feiertest [luo] feiertet [luo] 2. hast gefeiert habt gefeiert 2. hattest gefeiert hattet gefeiert
3. feiert [luo] feiern 3. feierte feierten 3. hat gefeiert haben gefeiert 3. hatte gefeiert hatten gefeiert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. feiere feieren 1. feierte feierten 1. habe gefeiert haben gefeiert 1. hätte gefeiert hätten gefeiert
2. feierest [luo] feieret [luo] 2. feiertest feiertet 2. habest gefeiert habet gefeiert 2. hättest gefeiert hättet gefeiert
3. feiere feieren 3. feierte feierten 3. habe gefeiert haben gefeiert 3. hätte gefeiert hätten gefeiert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. feiern wir
2. feiere (epämuodollinen)
feiern Sie (muodollinen)
feiert (epämuodollinen)
feiern Sie (muodollinen)
3. feiere er/sie/es feiern sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti gefeiert voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gefeierter [luo] gefeierte [luo] gefeiertes [luo] gefeierte
akkusatiivi gefeierten [luo] gefeierte gefeiertes gefeierte
datiivi gefeiertem [luo] gefeierter gefeiertem gefeierten
genetiivi gefeierten gefeierter gefeierten gefeierter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gefeierte gefeierte gefeierte gefeierten
akkusatiivi gefeierten gefeierte gefeierte gefeierten
datiivi gefeierten gefeierten gefeierten gefeierten
genetiivi gefeierten gefeierten gefeierten gefeierten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gefeierter gefeierte gefeiertes gefeierten
akkusatiivi gefeierten gefeierte gefeiertes gefeierten
datiivi gefeierten gefeierten gefeierten gefeierten
genetiivi gefeierten gefeierten gefeierten gefeierten