Liite:Ranskan kielen epäsäännölliset verbit

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Tälle sivulle on kerätty yleisimpien ranskan epäsäännöllisten verbien taivutus. Johdokset ovat perusverbinsä alla, samoin verbit, jotka taipuvat samoin kuin jokin toinen epäsäännöllinen, esim. partir - sortir.

acquérir[muokkaa]

myös: conquérir, enquérir

  • preesens: acqu|iers, -iers, -iert, -érons, -érez, -ièrent
  • futuuri: acquerr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: acquér|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: acqu|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: acquiers, acquérons, acquérez
  • konditionaali: acquerr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: acqu|ière, -ières, -ière, -érions, -ériez, -ièrent
  • partisiipit: acquérant, acquis

aller (mennä)[muokkaa]

  • preesens: vais, vas, va, allons, allez, vont
  • futuuri: ir|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: all|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: all|ai, -as, -at, allâmes, allâtes, allèrent
  • imperatiivi: va (vas), allons, allez
  • konditionaali: ir|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: aill|e, -es, -e, allions, alliez, aillent
  • partisiipit: allant, allé

s'asseoir[muokkaa]

avoir[muokkaa]

  • preesens: ai, as, a, avons, avez, ont
  • futuuri: aur|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: av|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: e|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, -urent
  • imperatiivi: aie, ayons, ayez
  • konditionaali: aur|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: ai|e, -es, -t, ayons, ayez, -ent
  • partisiipit: ayant, eu

battre[muokkaa]

myös: abattre, combattre

boire[muokkaa]

  • preesens: boi|s, -s, -t, buvons, buvez, boivent
  • futuuri: boir|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: buv|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: bus, bus, but, bûmes, bûtes, burent
  • imperatiivi: bois, buvons, buvez
  • konditionaali: boir|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: boiv|e, -es, -e, buvions, buviez, -ent
  • partisiipit: buvant, bu

conclure[muokkaa]

conduire[muokkaa]

myös: construire, cuire, détruire, instruire, introduire, produire, réduire, séduire ja traduire

connaître[muokkaa]

myös: apparaître, disparaître, paraître ja reconnaître

  • preesens: connai|s, -s, connaît, -ssons, -sses, ssent
  • futuuri: connaîtr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: connaiss|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: connu|s, -s, -t, connûmes, connûtes, connurent
  • imperatiivi: connais, connaisson, connaissez
  • konditionaali: connaîtr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: connaiss|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: connaissant, connu

courir[muokkaa]

myös: parcourir

  • preesens: cour|s, -s, -t, -ons, -ez, -ent
  • futuuri: courr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: cour|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: cour|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, -urent
  • imperatiivi: cours, courons, courez
  • konditionaali: courr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: cour|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: courant, couru

croire[muokkaa]

  • preesens: crois, crois,croit,croyons,croiez,croient
  • imperfekti: croyais,croyais,croyait,croyions,croyiez,croyaient

cueillir[muokkaa]

myös: accueillir ja recueillir

  • preesens: cueill|e, -es, e, cueillons, -ez, -ent
  • imperfekti: ccueill|ais, -ais, -ait, -ions -iez, -aient
  • passé simple: cueilli|s, -s, -t, cueillîmes, cueillîtes, cueillirent
  • futuuri: cueiller|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • konditionaali: cueiller|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: cueill|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • imperatiivi: cueille, cueillons, cueillez
  • partisiipit: cueillant, accueilli| -e

devoir[muokkaa]

  • preesens: doi|s, -s, -t, devons, devez, doivent
  • imperfekti: dev|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: d|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, -urent
  • futuuri: devr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • konditionaali: devr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: doiv|e, -es, -e, devions, deviez, -ent
  • imperatiivi: -
  • partisiipit: devant, dû

dire[muokkaa]

  • preesens: di|s, -s, -t, -sons, -tes, disent
  • futuuri: dir|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: dis|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: d|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: dis, disons, dites
  • konditionaali: dir|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: dis|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: disant, dit

dormir[muokkaa]

myös: endormir

  • preesens: dor|s, -s, -t, -mons, -mez, -ment
  • futuuri: dormir|ai, -as, -a, ons, -ez, -ont
  • imperfekti: dorm|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: dorm|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: dors, dormons, dormez
  • konditionaali: dormir|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: dorm|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: dormant, dormi

écrire[muokkaa]

  • preesens: écri|s, -s, -, écriv|ons, -ez, -nent
  • futuuri: écrir|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: écriv|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: écrivi|s, -s, -t, écrivîmes, écrivîtes, écrivirent
  • imperatiivi: écris, écrivons, écrivez
  • konditionaali: écrir|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: écriv|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: écrivant, écrit

être (olla)[muokkaa]

  • preesens: suis, es, est, sommes, êtes, sont
  • futuuri: ser|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: ét|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: fu|s, -s, -t, fûmes, fûtes, furent
  • imperatiivi: sois, soyons, soyez
  • konditionaali: ser|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: soi|s, -s, -t, soy|ons, -ez, soient
  • partisiipit: étant, été (ei taivu)

faire(tehdä)[muokkaa]

  • preesens: fai|s, -s, -t, -sons, -tes, font
  • futuuri: fer|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: fais|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: fi|s, -s, -t, fîmes, fîtes, firent
  • imperatiivi: fais, faisons, faites
  • konditionaali: fer|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: fass|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: faisant, fait

falloir[muokkaa]

  • preesens: il faut
  • futuuri: il faudra
  • imperfekti: il fallait
  • passé simple: il fallut
  • imperatiivi: -
  • konditionaali: il faudrait
  • subjunktiivi: il faille
  • partisiipit: fallu

fuir[muokkaa]

myös: s'enfuir

haïr[muokkaa]

interrompre[muokkaa]

  • preesens: interromp|s, -s, -t, -ons, -ez, -ent
  • futuuri: interrompr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: interromp|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: interromp|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: interromps, interrompons, interrompez
  • konditionaali: interrompr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: interromp|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: interrompant, interrompu

lire[muokkaa]

myös: élire

  • preesens: li|s, -s, -t, -sons, -sez, -sent
  • futuuri: lir|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: lis|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: lu|s, -s, -t, -mes, -tes, -rent
  • imperatiivi: lis, lisons, lisez
  • konditionaali: lir|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: lis|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: lisant, lu

mettre[muokkaa]

myös: admettre, commetre, permettre, promettre, soumettre ja transmettre

  • preesens: met|s, -s, -, -tons, -tez, -tent
  • futuuri: mettr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: mett|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: mis, mis, mit, mîmes, mîtes, mirent
  • imperatiivi: mets, mettons, mettez
  • konditionaali: mettr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: mett|e, -es, -e, -ions, -ions, -ent
  • partisiipit: mettant, mis

mourir[muokkaa]

  • preesens: meur|s, -s, -t, mour|ons, -ez, -ent
  • futuuri: mourr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: mour|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: mour|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, -urent
  • imperatiivi: meurs, mourons, mourez
  • konditionaali: mourr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: meur|e, -es, -e, mour|ions, -iez, meurent
  • partisiipit: mourant, mort

naître[muokkaa]

myös: rénaître

  • preesens: na|is, -is, -ît, -issons, -issez, -issent
  • futuuri: naîtr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: naiss|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: naqu|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: nais, naissons, naissez
  • konditionaali: naîtr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: naiss|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: naissant, né

ouvrir[muokkaa]

myös: couvrir, découvrir, offrir, souffrir

partir[muokkaa]

myös: repartir, sortir

  • preesens: par|s, -s, -t, -tons, -tez, -tent
  • futuuri: partir|ai, -as, -a, -ons, ez, -ont
  • imperfekti: part|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: part|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: pars, partons, partez
  • konditionaali: partir|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: part|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: partant, parti

peindre[muokkaa]

myös: attendre, craindre, éteindre, plaindre, joindre

plaire[muokkaa]

pleuvoir[muokkaa]

  • preesens: il pleut
  • futuuri: il pleuvra
  • imperfekti: il pleuvait
  • passé simple: il plut
  • imperatiivi: -
  • konditionaali: il pleuvrait
  • subjunktiivi: il pleuve
  • partisiipit: pleuvant, plu

pouvoir[muokkaa]

  • preesens: peu|x, -x, -t, pouv|ons, -ez, peuvent
  • futuuri: pourr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: pouv|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: pu|s, -s, -t, pûmes, pûtes, purent
  • imperatiivi: -
  • konditionaali: pourr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: puiss|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: prenant, pu

prendre[muokkaa]

myös: apprendre, comprendre, entreprendre, reprendre ja surprendre

  • preesens: prend|s, -s, -, pren|ons, -ez, -nent
  • futuuri: prendr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: pren|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: pris, -s, -t, prîmes, prîtes, prirent
  • imperatiivi: prends, prenons, prenez
  • konditionaali: prendr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: prenn|e, -es, -e, pren|ions, -iez, prennent
  • partisiipit: prenant, pris

recevoir[muokkaa]

myös: apercevoir, concevoir, décevoir

  • preesens: reçoi|s, -s, -t, recevons, recevez, -vent
  • futuuri: recevr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: recev|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: reç|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, -urent
  • imperatiivi: reçois, recevons, recevez
  • konditionaali: recevr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -ont
  • subjunktiivi: reçoiv|e, -es, -e, recevions, receviez, -ent
  • partisiipit: recevant, reçu

résoudre[muokkaa]

rire[muokkaa]

myös: sourire

savoir[muokkaa]

  • preesens: sai|s, -s, -t, sav|ons, -ez, -ent
  • futuuri: saur|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: sav|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: s|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, urent
  • imperatiivi: sache, sachons, sachez
  • konditionaali: saur|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: sach|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: savant, su

suffire[muokkaa]

suivre[muokkaa]

myös: poursuivre

  • preesens: sui|s, -s, -t, -vons, -vez, -vent
  • futuuri: suivr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: suiv|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: suiv|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: suis, suivons, suivez
  • konditionaali: suivr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: suiv|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: suivant, suivi

tenir[muokkaa]

myös: appartenir

  • preesens: tien|s, -s, -t, ten|ons, -ez, tiennent
  • futuuri: tiendr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: ten|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: tin|s, -s, -t, tîn|mes, -tes, tinrent
  • imperatiivi: tiens, tenons, tenez
  • konditionaali: tiendr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: tienn|e, -es, -e, ten|ions, -iez, tiennet
  • partisiipit: tenant, tenu

vaincre[muokkaa]

myös: convaincre

  • preesens: vainc|s, -s, -, vainqu|ons, -ez, -ent
  • futuuri: vaincr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: vainqu|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: vainqu|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: vaincs, vainquons, vainquez
  • konditionaali: vaincr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: vainqu|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: vaincant, vaincu

valoir[muokkaa]

  • preesens: va|ux, -ux, -ut, -lons, -lez, -lent
  • futuuri: vaudr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: val|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: val|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, -urent
  • imperatiivi: vaux, valons, valez
  • konditionaali: vaudr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: vaill|e, -es, -e, val|ions, -iez, vaillent
  • partisiipit: valant, valu

venir[muokkaa]

myös: convenir, devenir, intervenir, parvenir, prévenir, revenir, se souvenir

  • preesens: vien|s, -s, -t, venons, venez, -nent
  • futuuri: viendr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: ven|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: vin|s, -s, -t, vînmes, vîntes, vinrent
  • imperatiivi: viens, venons, venez
  • konditionaali: viendr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: vienn|e, -es, -e, venion, veniez, -ent
  • partisiipit: venant, venu

vivre[muokkaa]

myös: survivre

  • preesens: vi|s, -s, -t, -vons, -ves, -vont
  • futuuri: vir|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: viv|ais, -ais, -ais, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: véc|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, -urent
  • imperatiivi: vis, vivons, vivez
  • konditionaali: vivr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: viv|e, -es, -e, -ions, -iez, -ent
  • partisiipit: vivant, vécu

voir[muokkaa]

myös: prévoir, revoir

  • preesens: voi|s, -s, -t, voyons, voyez, -ent
  • futuuri: verr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: voy|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: v|is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent
  • imperatiivi: vois, voyons, voyez
  • konditionaali: verr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • subjunktiivi: voi|e, -es, -e, voyions, voyiez, -ent
  • partisiipit: voyant, vu

vouloir[muokkaa]

  • preesens: veu|x, -x, -t, voul|ons, -ez, veulent
  • futuuri: voudr|ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont
  • imperfekti: voul|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient
  • passé simple: voul|us, -us, -ut, -ûmes, -ûtes, -urent
  • imperatiivi: veux|veuille, voul|ons, -ez|veuillez
  • konditionaali: voudr|ais, -ais, -ait, -ions, -iez, aient
  • subjunktiivi: veuill|e, -es, -e, voul|ions, -iez, veuillent
  • partisiipit: voulant, voulu