Liite:Verbitaivutus/viro/tulema

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Finland road sign 142 (1995–2020).svg Tätä artikkelia tai artikkelin osaa on pyydetty parannettavaksi.
Syy: toimii väärin
Voit auttaa Wikisanakirjaa parantamalla artikkelia. Lisää tietoa saattaa olla keskustelusivulla.


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma tulen ei tule mina/ma olen tulnud ei ole tulnud
pole tulnud
sina/sa tuled sina/sa oled tulnud
tema/ta tuleb tema/ta on tulnud
meie/me tuleme meie/me oleme tulnud
teie/te tulete teie/te olete tulnud
nemad/nad tulevad nemad/nad on tulnud
passiivi tullakse ei tulda passiivi on tuldud ei ole tuldud
pole tuldud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma tulin ei tulnud mina/ma olin tulnud ei olnud tulnud
polnud tulnud
sina/sa tulid sina/sa olid tulnud
tema/ta tuli tema/ta oli tulnud
meie/me tulime meie/me olime tulnud
teie/te tulite teie/te olite tulnud
nemad/nad tulid nemad/nad olid tulnud
passiivi tuldi ei tuldud passiivi oli tuldud ei olnud tuldud
polnud tuldud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma tuleksin ei tuleks mina/ma oleksin tulnud ei oleks tulnud
poleks tulnud
sina/sa tuleksid sina/sa oleksid tulnud
tema/ta tuleks tema/ta oleks tulnud
meie/me tuleksime meie/me oleksime tulnud
teie/te tuleksite teie/te oleksite tulnud
nemad/nad tuleksid nemad/nad oleksid tulnud
passiivi tuldaks ei tuldaks passiivi oleks tuldud ei oleks tuldud
poleks tuldud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa tule ära tule
tema/ta tulgu ärgu tulgu
meie/me tulgem ärgem tulgem
teie/te tulge ärge tulge
nemad/nad tulgu ärgu tulgu
passiivi tuldagu ärgu tuldagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi tulevat ei tulevat aktiivi olevat tulnud ei olevat tulnud
passiivi tuldavat ei tuldavat passiivi olevat tuldud ei olevat tuldud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
tulla tulles
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi tulema tuldama
inessiivi tulemas
elatiivi tulemast
translatiivi tulemaks
abessiivi tulemata
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens tulev tuldav
perfekti tulnud tuldud