Liite:Verbitaivutus/viro/surema

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma suren ei sure mina/ma olen surnud ei ole surnud
pole surnud
sina/sa sured sina/sa oled surnud
tema/ta sureb tema/ta on surnud
meie/me sureme meie/me oleme surnud
teie/te surete teie/te olete surnud
nemad/nad surevad nemad/nad on surnud
passiivi surrakse ei surda passiivi on surdud ei ole surdud
pole surdud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma surin ei surnud mina/ma olin surnud ei olnud surnud
polnud surnud
sina/sa surid sina/sa olid surnud
tema/ta suri tema/ta oli surnud
meie/me surime meie/me olime surnud
teie/te surite teie/te olite surnud
nemad/nad surid nemad/nad olid surnud
passiivi surdi ei surdud passiivi oli surdud ei olnud surdud
polnud surdud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma sureksin ei sureks mina/ma oleksin surnud ei oleks surnud
poleks surnud
sina/sa sureksid sina/sa oleksid surnud
tema/ta sureks tema/ta oleks surnud
meie/me sureksime meie/me oleksime surnud
teie/te sureksite teie/te oleksite surnud
nemad/nad sureksid nemad/nad oleksid surnud
passiivi surdaks ei surdaks passiivi oleks surdud ei oleks surdud
poleks surdud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa sure ära sure
tema/ta surgu ärgu surgu
meie/me surgem ärgem surgem
teie/te surge ärge surge
nemad/nad surgu ärgu surgu
passiivi surdagu ärgu surdagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi surevat ei surevat aktiivi olevat surnud ei olevat surnud
passiivi surdavat ei surdavat passiivi olevat surdud ei olevat surdud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
surra surres
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi surema surdama
inessiivi suremas
elatiivi suremast
translatiivi suremaks
abessiivi suremata
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens surev surdav
perfekti surnud surdud