Liite:Verbitaivutus/viro/panema

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma panen ei pane mina/ma olen pannud ei ole pannud
pole pannud
sina/sa paned sina/sa oled pannud
tema/ta paneb tema/ta on pannud
meie/me paneme meie/me oleme pannud
teie/te panete teie/te olete pannud
nemad/nad panevad nemad/nad on pannud
passiivi pannakse ei panda passiivi on pandud ei ole pandud
pole pandud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma panin ei pannud mina/ma olin pannud ei olnud pannud
polnud pannud
sina/sa panid sina/sa olid pannud
tema/ta pani tema/ta oli pannud
meie/me panime meie/me olime pannud
teie/te panite teie/te olite pannud
nemad/nad panid nemad/nad olid pannud
passiivi pandi ei pandud passiivi oli pandud ei olnud pandud
polnud pandud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma paneksin ei paneks mina/ma oleksin pannud ei oleks pannud
poleks pannud
sina/sa paneksid sina/sa oleksid pannud
tema/ta paneks tema/ta oleks pannud
meie/me paneksime meie/me oleksime pannud
teie/te paneksite teie/te oleksite pannud
nemad/nad paneksid nemad/nad oleksid pannud
passiivi pandaks ei pandaks passiivi oleks pandud ei oleks pandud
poleks pandud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa pane ära pane
tema/ta pangu ärgu pangu
meie/me pangem ärgem pangem
teie/te pange ärge pange
nemad/nad pangu ärgu pangu
passiivi pandagu ärgu pandagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi panevat ei panevat aktiivi olevat pannud ei olevat pannud
passiivi pandavat ei pandavat passiivi olevat pandud ei olevat pandud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
panna pannes
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi panema pandama
inessiivi panemas
elatiivi panemast
translatiivi panemaks
abessiivi panemata
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens panev pandav
perfekti pannud pandud