Liite:Verbitaivutus/saksa/schmähen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi schmähen
partisiipin preesens schmähend luo
partisiipin perfekti geschmäht luo
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. schmähe luo schmähen 1. schmähte luo schmähten luo 1. haben geschmäht haben geschmäht 1. hatte geschmäht hatten geschmäht
2. schmähst luo schmäht 2. schmähtest luo schmähtet luo 2. hast geschmäht habt geschmäht 2. hattest geschmäht hattet geschmäht
3. schmäht luo schmähen 3. schmähte schmähten 3. hat geschmäht haben geschmäht 3. hatte geschmäht hatten geschmäht
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. schmähe schmähen 1. schmähte schmähten 1. habe geschmäht haben geschmäht 1. hätte geschmäht hätten geschmäht
2. schmähest luo schmähet luo 2. schmähtest schmähtet 2. habest geschmäht habet geschmäht 2. hättest geschmäht hättet geschmäht
3. schmähe schmähen 3. schmähte schmähten 3. habe geschmäht haben geschmäht 3. hätte geschmäht hätten geschmäht
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. schmähen wir
2. schmäh(eluo (epämuodollinen)
schmähen Sie (muodollinen)
schmäht (epämuodollinen)
schmähen Sie (muodollinen)
3. schmähe er/sie/es schmähen sie