Liite:Verbitaivutus/saksa/kriechen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi kriechen
partisiipin preesens kriechend [luo]
partisiipin perfekti gekrochen [luo]
apuverbi sein
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. krieche [luo] kriechen 1. kroch [luo] krochen [luo] 1. bin gekrochen sind gekrochen 1. war gekrochen waren gekrochen
2. kriechst [luo] kriecht 2. krochst [luo] krocht [luo] 2. bist gekrochen seid gekrochen 2. warst gekrochen wart gekrochen
3. kriecht [luo] kriechen 3. kroch krochen 3. ist gekrochen sind gekrochen 3. war gekrochen waren gekrochen
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. krieche kriechen 1. kröche [luo] kröchen [luo] 1. sei gekrochen seien gekrochen 1. wäre gekrochen wären gekrochen
2. kriechest [luo] kriechet [luo] 2. kröchest [luo] kröchet [luo] 2. sei(e)st gekrochen seiet gekrochen 2. wärest gekrochen wäret gekrochen
3. krieche kriechen 3. kröche kröchen 3. sei gekrochen seien gekrochen 3. wäre gekrochen wären gekrochen
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. kriechen wir
2. kriech(e[luo] (epämuodollinen)
kriechen Sie (muodollinen)
kriecht (epämuodollinen)
kriechen Sie (muodollinen)
3. krieche er/sie/es kriechen sie