Liite:Verbitaivutus/saksa/gelten

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi gelten
partisiipin preesens geltend luo
partisiipin perfekti gegolten
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. gelte gelten 1. galt galten 1. haben gegolten haben gegolten 1. hatte gegolten hatten gegolten
2. giltst geltet 2. galtst galtet 2. hast gegolten habt gegolten 2. hattest gegolten hattet gegolten
3. gilt gelten 3. galt galten 3. hat gegolten haben gegolten 3. hatte gegolten hatten gegolten
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. gelte gelten 1. gälte
(gölte)
gälten
(gölten)
1. habe gegolten haben gegolten 1. hätte gegolten hätten gegolten
2. geltest geltet 2. gältest
(göltest)
gältet
(göltet)
2. habest gegolten habet gegolten 2. hättest gegolten hättet gegolten
3. gelte gelten 3. gälte
(gölte)
gälten
(gölten)
3. habe gegolten haben gegolten 3. hätte gegolten hätten gegolten
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. gelten wir
lass uns gelten
2. gilt (epämuodollinen)
gelten Sie (muodollinen)
geltet (epämuodollinen)
gelten Sie (muodollinen)
3. gelte er/sie/es gelten sie