Liite:Verbitaivutus/saksa/gackern

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi gackern
partisiipin preesens gackernd[luo]
partisiipin perfekti gegackert[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. gackere[luo] gackern 1. gackerte[luo] gackerten[luo] 1. haben gegackert haben gegackert 1. hatte gegackert hatten gegackert
2. gackerst[luo] gackert 2. gackertest[luo] gackertet[luo] 2. hast gegackert habt gegackert 2. hattest gegackert hattet gegackert
3. gackert[luo] gackern 3. gackerte gackerten 3. hat gegackert haben gegackert 3. hatte gegackert hatten gegackert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. gackere gackeren 1. gackerte gackerten 1. habe gegackert haben gegackert 1. hätte gegackert hätten gegackert
2. gackerest[luo] gackeret [luo] 2. gackertest gackertet 2. habest gegackert habet gegackert 2. hättest gegackert hättet gegackert
3. gackere gackeren 3. gackerte gackerten 3. habe gegackert haben gegackert 3. hätte gegackert hätten gegackert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. gackern wir
2. gackere (epämuodollinen)
gackern Sie (muodollinen)
gackert (epämuodollinen)
gackern Sie (muodollinen)
3. gackere er/sie/es gackern sie