Liite:Verbitaivutus/saksa/gackern

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi gackern
partisiipin preesens gackernd
partisiipin perfekti gegackert
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. gackere gackern 1. gackerte gackerten 1. haben gegackert haben gegackert 1. hatte gegackert hatten gegackert
2. gackerst gackert 2. gackertest gackertet 2. hast gegackert habt gegackert 2. hattest gegackert hattet gegackert
3. gackert gackern 3. gackerte gackerten 3. hat gegackert haben gegackert 3. hatte gegackert hatten gegackert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. gackere gackeren 1. gackerte gackerten 1. habe gegackert haben gegackert 1. hätte gegackert hätten gegackert
2. gackerest gackeret [luo] 2. gackertest gackertet 2. habest gegackert habet gegackert 2. hättest gegackert hättet gegackert
3. gackere gackeren 3. gackerte gackerten 3. habe gegackert haben gegackert 3. hätte gegackert hätten gegackert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. gackern wir
2. gackere (epämuodollinen)
gackern Sie (muodollinen)
gackert (epämuodollinen)
gackern Sie (muodollinen)
3. gackere er/sie/es gackern sie