Liite:Verbitaivutus/saksa/bewilligen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi bewilligen
partisiipin preesens bewilligend
partisiipin perfekti bewilligt
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. bewillige bewilligen 1. bewilligte bewilligten 1. haben bewilligt haben bewilligt 1. hatte bewilligt hatten bewilligt
2. bewilligst bewilligt 2. bewilligtest bewilligtet 2. hast bewilligt habt bewilligt 2. hattest bewilligt hattet bewilligt
3. bewilligt bewilligen 3. bewilligte bewilligten 3. hat bewilligt haben bewilligt 3. hatte bewilligt hatten bewilligt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. bewillige bewilligen 1. bewilligte bewilligten 1. habe bewilligt haben bewilligt 1. hätte bewilligt hätten bewilligt
2. bewilligest bewilliget 2. bewilligtest bewilligtet 2. habest bewilligt habet bewilligt 2. hättest bewilligt hättet bewilligt
3. bewillige bewilligen 3. bewilligte bewilligten 3. habe bewilligt haben bewilligt 3. hätte bewilligt hätten bewilligt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. bewilligen wir
2. bewillige (epämuodollinen)
bewilligen Sie (muodollinen)
bewilligt (epämuodollinen)
bewilligen Sie (muodollinen)
3. bewillige er/sie/es bewilligen sie