Liite:Verbitaivutus/arabia/مثل

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

1[muokkaa]

Nominaalimuodot[muokkaa]

verbaalisubstantiivi مُثُول
(muṯūl)
aktiivin partisiippi مَاثِلٌ
(māṯilun)
passiivin partisiippi مَمْثُولٌ
(mamṯūlun)

Persoonamuodot[muokkaa]

Aktiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi imperatiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. مَثَلْتُ
(maṯaltu)
مَثَلْنَا
(maṯalnā)
1. أَمْثُلُ
(ʾamṯulu)
نَمْثُلُ
(namṯulu)
1. أَمْثَلَ
(ʾamṯula)
نَمْثَلَ
(namṯula)
1. أَمْثَلْ
(ʾamṯul)
نَمْثَلْ
(namṯul)
1.
2. مَثَلْتَ m.
(maṯalta)
مَثَلْتِ f.
(maṯalti)
مَثَلْتُمَا
(maṯaltumā)
مَثَلْتُمْ m.
(maṯaltum)
مَثَلْتُنَّ f.
(maṯaltunna)
2. تَمْثُلُ m.
(tamṯulu)
تَمْثُلِينَ f.
(tamṯulīna)
بَمْثُلَانِ
(tamṯulāni)
تَمْثُلِونَ m.
(tamṯulūna)
تَمْثُلْنَ f.
(tamṯulna)
2. تَمْثَلَ m.
(tamṯula)
تَمْثَلِي f.
(tamṯulī)
تَمْثَلَا
(tamṯulā)
تَمْثَلُوا m.
(tamṯulū)
تَمْثَلْنَ f.
(tamṯulna)
2. تَمْثَلْ m.
(tamṯul)
تَمْثَلِي f.
(tamṯulī)
تَمْثَلَا
(tamṯulā)
تَمْثَلُوا m.
(tamṯulū)
تَمْثَلْنَ f.
(tamṯulna)
2. اُمْثُلْ m.
(umṯul)
اُمْثُلِي f.
(umṯulī)
اُمْثُلَا
(umṯulā)
اُمْثُلُوا m.
(umṯulū)
اُمْثُلْنَ f.
(umṯulna)
3. مَثَلَ m.
(maṯala)
مَثَلَتْ f.
(maṯalat)
مَثَلَا m.
(maṯalā)
مَثَلَتَا f.
(maṯalatā)
مَثَلُوا m.
(maṯalū)
مَثَلْنَ f.
(maṯalna)
3. يَمْثُلُ m.
(yamṯulu)
تَمْثُلُ f.
(tamṯulu)
يَمْثُلَانِ m.
(yamṯulāni)
بَمْثُلَانِ f.
(tamṯulāni)
يَمْثُلِونَ m.
(yamṯulūna)
يَمْثُلْنَ f.
(yamṯulna)
3. يَمْثَلَ m.
(yamṯula)
تَمْثَلَ f.
(tamṯula)
يَمْثَلَا m.
(yamṯulā)
تَمْثَلَا f.
(tamṯulā)
يَمْثَلُوا m.
(yamṯulū)
يَمْثَلْنَ f.
(yamṯulna)
3. يَمْثَلْ m.
(yamṯul)
تَمْثَلْ f.
(tamṯul)
يَمْثَلَا m.
(yamṯulā)
تَمْثَلَا f.
(tamṯulā)
يَمْثَلُاو m.
(yamṯulū)
يَمْثَلْنَ f.
(yamṯulna)
3.
Passiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. مُثِلْتُ
(muṯiltu)
مُثِلْنَا
(muṯilnā)
1. أُمْثَلُ
(ʾumṯalu)
نُمْثَلُ
(numṯalu)
1. أُمْثَلَ
(ʾumṯala)
نُمْثَلَ
(numṯala)
1. أُمْثَلْ
(ʾumṯal)
نُمْثَلْ
(numṯal)
2. مُثِلْتَ m.
(muṯilta)
مُثِلْتِ f.
(muṯilti)
مُثِلْتُمَا
(muṯiltumā)
مُثِلْتُمْ m.
(muṯiltum)
مُثِلْتُنَّ f.
(muṯiltunna)
2. تُمْثَلُ m.
(tumṯalu)
تُمْثَلِينَ f.
(tumṯalīna)
تُمْثَلَانِ
(tumṯalāni)
تُمْثَلُونَ m.
(tumṯalūna)
تُمْثَلْنَ f.
(tumṯalna)
2. تُمْثَلَ m.
(tumṯala)
تُمْثَلِي f.
(tumṯalī)
تُمْثَلَا
(tumṯalā)
تُمْثَلُوا m.
(tumṯalū)
تُمْثَلْنَ f.
(tumṯalna)
2. تُمْثَلْ m.
(tumṯal)
تُمْثَلِي f.
(tumṯalī)
تُمْثَلَا
(tumṯalā)
تُمْثَلُوا m.
(tumṯalū)
تُمْثَلْنَ f.
(tumṯalna)
3. مُثِلَ m.
(muṯila)
مُثِلَتْ f.
(muṯilat)
مُثِلَا m.
(muṯilā)
مُثِلَتَا f.
(muṯilatā)
مُثِلُوا m.
(muṯilū)
مُثِلْنَ f.
(muṯilna)
3. يُمْثَلُ m.
(yumṯalu)
تُمْثَلُ f.
(tumṯalu)
يُمْثَلَانِ m.
(yumṯalāni)
تُمْثَلَانِ f.
(tumṯalāni)
يُمْثَلُونَ m.
(yumṯalūna)
يُمْثَلْنَ f.
(yumṯalna)
3. يُمْثَلَ m.
(yumṯala)
تُمْثَلَ f.
(tumṯala)
يُمْثَلَا m.
(yumṯalā)
تُمْثَلَا f.
(tumṯalā)
يُمْثَلُوا m.
(yumṯalū)
يُمْثَلْنَ f.
(yumṯalna)
3. يُمْثَلْ m.
(yumṯal)
تُمْثَلْ f.
(tumṯal)
يُمْثَلَا m.
(yumṯalā)
تُمْثَلَا f.
(tumṯalā)
يُمْثَلُوا m.
(yumṯalū)
يُمْثَلْنَ f.
(yumṯalna)

2[muokkaa]

Nominaalimuodot[muokkaa]

verbaalisubstantiivi تَمْثِيبٌ
(tamṯīlun)
aktiivin partisiippi مُمَثِّلٌ
(mumaṯṯilun)
passiivin partisiippi مُمَثَّلٌ
(mumaṯṯalun)

Persoonamuodot[muokkaa]

Aktiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi imperatiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. مَثَّلْتُ
(maṯṯaltu)
مَثَّلْنَا
(maṯṯalnā)
1. أُمَثِّلُ
(ʾumaṯṯilu)
نُمَثِّلُ
(numaṯṯilu)
1. أُمَثِّلَ
(ʾumaṯṯila)
نُمَثِّلَ
(numaṯṯila)
1. أُمَثِّلْ
(ʾumaṯṯil)
نُمَثِّلْ
(numaṯṯil)
1.
2. مَثَّلْتَ m.
(maṯṯalta)
مَثَّلْتِ f.
(maṯṯalti)
مَثَّلْتُمَا
(maṯṯaltumā)
مَثَّلْتُمْ m.
(maṯṯaltum)
مَثَّلْتُنَّ f.
(maṯṯaltunna)
2. تُمَثِّلُ m.
(tumaṯṯilu)
تُمَثِّلِينَ f.
(tumaṯṯilīna)
تُمَثِّلَانِ
(tumaṯṯilāni)
تُمَثِّلُونَ m.
(tumaṯṯilūna)
تُمَثِّلْنَ f.
(tumaṯṯilna)
2. تُمَثِّلَ m.
(tumaṯṯila)
تُمَثِّلِي f.
(tumaṯṯilī)
تُمَثِّلَا
(tumaṯṯilā)
تُمَثِّلُوا m.
(tumaṯṯilū)
تُمَثِّلْنَ f.
(tumaṯṯilna)
2. تُمَثِّلْ m.
(tumaṯṯil)
تُمَثِّلِي f.
(tumaṯṯilī)
تُمَثِّلَا
(tumaṯṯilā)
تُمَثِّلُوا m.
(tumaṯṯilū)
تُمَثِّلْنَ f.
(tumaṯṯilna)
2. مَثِّلْ m.
(maṯṯil)
مَثِّلِي f.
(maṯṯilī)
مَثِّلَا
(maṯṯilā)
مَثِّلُوا m.
(maṯṯilū)
مَثِّلْنَ f.
(maṯṯilna)
3. مَثَّلَ m.
(maṯṯala)
مَثَّلَتْ f.
(maṯṯalat)
مَثَّلَا m.
(maṯṯalā)
مَثَّلَتَا f.
(maṯṯalatā)
مَثَّلُوا m.
(maṯṯalū)
مَثَّلْنَ f.
(maṯṯalna)
3. يُمَثِّلُ m.
(yumaṯṯilu)
تُمَثِّلُ f.
(tumaṯṯilu)
يُمَثِّلَانِ m.
(yumaṯṯilāni)
تُمَثِّلَانِ f.
(tumaṯṯilāni)
يُمَثِّلُونَ m.
(yumaṯṯilūna)
يُمَثِّلْنَ f.
(yumaṯṯilna)
3. يُمَثِّلَ m.
(yumaṯṯila)
تُمَثِّلَ f.
(tumaṯṯila)
يُمَثِّلَا m.
(yumaṯṯilā)
تُمَثِّلَا f.
(tumaṯṯilā)
تُمَثِّلُوا m.
(yumaṯṯilū)
يُمَثِّلْنَ f.
(yumaṯṯilna)
3. يُمَثِّلْ m.
(yumaṯṯil)
تُمَثِّلْ f.
(tumaṯṯil)
يُمَثِّلَا m.
(yumaṯṯilā)
تُمَثِّلَا f.
(tumaṯṯilā)
يُمَثِّلُوا m.
(yumaṯṯilū)
يُمَثِّلْنَ f.
(yumaṯṯilna)
3.
Passiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. مُثِّلْتُ
(muṯṯiltu)
مُثِّلْنَا
(muṯṯilnā)
1. أُمَثَّلُ
(ʾumaṯṯalu)
نَمَثَّلُ
(numaṯṯalu)
1. أُمَثَّلَ
(ʾumaṯṯala)
نُمَثَّلَ
(numaṯṯala)
1. أُمَثَّلْ
(ʾumaṯṯal)
نُمَثَّلْ
(numaṯṯal)
2. مُثِّلْتَ m.
(muṯṯilta)
مُثِّلْتِ f.
(muṯṯilti)
مُثِّلْتُمَا
(muṯṯiltumā)
مُثِّلْتُمْ m.
(muṯṯiltum)
مُثِّلْتُنَّ f.
(muṯṯiltunna)
2. تُمَثَّلُ m.
(tumaṯṯalu)
تُمَثَّلِينَ f.
(tumaṯṯalīna)
تُمَثَّلَانِ
(tumaṯṯalāni)
تُمَثَّلُونَ m.
(tumaṯṯalūna)
تُمَثَّلْنَ f.
(tumaṯṯalna)
2. تُمَثَّلَ m.
(tumaṯṯala)
تُمَثَّلِي f.
(tumaṯṯalī)
تُمَثَّلَا
(tumaṯṯalā)
تُمَثَّلُوا m.
(tumaṯṯalū)
تُمَثَّلْنَ f.
(tumaṯṯalna)
2. تُمَثَّلْ m.
(tumaṯṯal)
تُمَثَّلِي f.
(tumaṯṯalī)
تُمَثَّلَا
(tumaṯṯalā)
تُمَثَّلُوا m.
(tumaṯṯalū)
تُمَثَّلْنَ f.
(tumaṯṯalna)
3. مُثِّلَ m.
(muṯṯila)
مُثِّلَتْ f.
(muṯṯilat)
مُثِّلَا m.
(muṯṯilā)
مُثِّلَتَا f.
(muṯṯilatā)
مُثِّلُوا m.
(muṯṯilū)
مُثِّلْنَ f.
(muṯṯilna)
3. يُمَثَّلُ m.
(yumaṯṯalu)
تُمَثَّلُ f.
(tumaṯṯalu)
يُمَثَّلَانِ m.
(yumaṯṯalāni)
بَمَثَّلَانِ f.
(tumaṯṯalāni)
يُمَثَّلُونَ m.
(yumaṯṯalūna)
يُمَثَّلْنَ f.
(yumaṯṯalna)
3. يُمَثَّلَ m.
(yumaṯṯala)
تُمَثَّلَ f.
(tumaṯṯala)
يُمَثَّلَا m.
(yumaṯṯalā)
تُمَثَّلَا f.
(tumaṯṯalā)
تُمَثَّلُوا m.
(yumaṯṯalū)
يُمَثَّلْنَ f.
(yumaṯṯalna)
3. يُمَثَّلْ m.
(yumaṯṯal)
تُمَثَّلْ f.
(tumaṯṯal)
يُمَثَّلَا m.
(yumaṯṯalā)
تُمَثَّلَا f.
(tumaṯṯalā)
يُمَثَّلُوا m.
(yumaṯṯalū)
يُمَثَّلْنَ f.
(yumaṯṯalna)