Liite:Verbitaivutus/arabia/قبل

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

1[muokkaa]

Nominaalimuodot[muokkaa]

verbaalisubstantiivi قِبَالَةٌ
(qibālatun)
aktiivin partisiippi قَابِلٌ
(qābilun)
passiivin partisiippi مَقْبُولٌ
(maqbūlun)

Persoonamuodot[muokkaa]

Aktiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi imperatiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. قَبِلْتُ
(qabiltu)
قَبِلْنَا
(qabilnā)
1. أَقْبَلُ
(ʾaqbalu)
نَقْبُلُ
(naqbalu)
1. أَقْبِلَ
(ʾaqbula)
نَقْبِلَ
(naqbula)
1. أَقْبِلْ
(ʾaqbul)
نَقْبِلْ
(naqbul)
1.
2. قَبِلْتَ m.
(qabilta)
قَبِلْتِ f.
(qabilti)
قَبِلْتُمَا
(qabiltumā)
قَبِلْتُمْ m.
(qabiltum)
قَبِلْتُنَّ f.
(qabiltunna)
2. تَقْبَلُ m.
(taqbalu)
تَقْبَلِينَ f.
(taqbalīna)
بَقْبُلَانِ
(taqbalāni)
تَقْبَلِونَ m.
(taqbalūna)
تَقْبَلْنَ f.
(taqbalna)
2. تَقْبِلَ m.
(taqbula)
تَقْبِلِي f.
(taqbulī)
تَقْبِلَا
(taqbulā)
تَقْبِلُوا m.
(taqbulū)
تَقْبِلْنَ f.
(taqbulna)
2. تَقْبِلْ m.
(taqbul)
تَقْبِلِي f.
(taqbulī)
تَقْبِلَا
(taqbulā)
تَقْبِلُوا m.
(taqbulū)
تَقْبِلْنَ f.
(taqbulna)
2. اُقْبَلْ m.
(aqbal)
اُقْبَلِي f.
(aqbalī)
اُقْبَلَا
(aqbalā)
اُقْبَلُوا m.
(aqbalū)
اُقْبَلْنَ f.
(aqbalna)
3. قَبِلَ m.
(qabila)
قَبِلَتْ f.
(qabilat)
قَبِلَا m.
(qabilā)
قَبِلَتَا f.
(qabilatā)
قَبِلُوا m.
(qabilū)
قَبِلْنَ f.
(qabilna)
3. يَقْبَلُ m.
(yaqbalu)
تَقْبَلُ f.
(taqbalu)
يَقْبُلَانِ m.
(yaqbalāni)
بَقْبُلَانِ f.
(taqbalāni)
يَقْبَلِونَ m.
(yaqbalūna)
يَقْبَلْنَ f.
(yaqbalna)
3. يَقْبِلَ m.
(yaqbula)
تَقْبِلَ f.
(taqbula)
يَقْبِلَا m.
(yaqbulā)
تَقْبِلَا f.
(taqbulā)
يَقْبِلُوا m.
(yaqbulū)
يَقْبِلْنَ f.
(yaqbulna)
3. يَقْبِلْ m.
(yaqbul)
تَقْبِلْ f.
(taqbul)
يَقْبِلَا m.
(yaqbulā)
تَقْبِلَا f.
(taqbulā)
يَقْبِلُاو m.
(yaqbulū)
يَقْبِلْنَ f.
(yaqbulna)
3.
Passiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. قُبِلْتُ
(qubiltu)
قُبِلْنَا
(qubilnā)
1. أُقْبَلُ
(ʾuqbalu)
نُقْبَلُ
(nuqbalu)
1. أُقْبَلَ
(ʾuqbala)
نُقْبَلَ
(nuqbala)
1. أُقْبَلْ
(ʾuqbal)
نُقْبَلْ
(nuqbal)
2. قُبِلْتَ m.
(qubilta)
قُبِلْتِ f.
(qubilti)
قُبِلْتُمَا
(qubiltumā)
قُبِلْتُمْ m.
(qubiltum)
قُبِلْتُنَّ f.
(qubiltunna)
2. تُقْبَلُ m.
(tuqbalu)
تُقْبَلِينَ f.
(tuqbalīna)
تُقْبَلَانِ
(tuqbalāni)
تُقْبَلُونَ m.
(tuqbalūna)
تُقْبَلْنَ f.
(tuqbalna)
2. تُقْبَلَ m.
(tuqbala)
تُقْبَلِي f.
(tuqbalī)
تُقْبَلَا
(tuqbalā)
تُقْبَلُوا m.
(tuqbalū)
تُقْبَلْنَ f.
(tuqbalna)
2. تُقْبَلْ m.
(tuqbal)
تُقْبَلِي f.
(tuqbalī)
تُقْبَلَا
(tuqbalā)
تُقْبَلُوا m.
(tuqbalū)
تُقْبَلْنَ f.
(tuqbalna)
3. قُبِلَ m.
(qubila)
قُبِلَتْ f.
(qubilat)
قُبِلَا m.
(qubilā)
قُبِلَتَا f.
(qubilatā)
قُبِلُوا m.
(qubilū)
قُبِلْنَ f.
(qubilna)
3. يُقْبَلُ m.
(yuqbalu)
تُقْبَلُ f.
(tuqbalu)
يُقْبَلَانِ m.
(yuqbalāni)
تُقْبَلَانِ f.
(tuqbalāni)
يُقْبَلُونَ m.
(yuqbalūna)
يُقْبَلْنَ f.
(yuqbalna)
3. يُقْبَلَ m.
(yuqbala)
تُقْبَلَ f.
(tuqbala)
يُقْبَلَا m.
(yuqbalā)
تُقْبَلَا f.
(tuqbalā)
يُقْبَلُوا m.
(yuqbalū)
يُقْبَلْنَ f.
(yuqbalna)
3. يُقْبَلْ m.
(yuqbal)
تُقْبَلْ f.
(tuqbal)
يُقْبَلَا m.
(yuqbalā)
تُقْبَلَا f.
(tuqbalā)
يُقْبَلُوا m.
(yuqbalū)
يُقْبَلْنَ f.
(yuqbalna)

2[muokkaa]

Nominaalimuodot[muokkaa]

verbaalisubstantiivi تَقْبِيبٌ
(taqbīlun)
aktiivin partisiippi مُقَبِّلٌ
(muqabbilun)
passiivin partisiippi مُقَبَّلٌ
(muqabbalun)

Persoonamuodot[muokkaa]

Aktiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi imperatiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. قَبَّلْتُ
(qabbaltu)
قَبَّلْنَا
(qabbalnā)
1. أُقَبِّلُ
(ʾuqabbilu)
نُقَبِّلُ
(nuqabbilu)
1. أُقَبِّلَ
(ʾuqabbila)
نُقَبِّلَ
(nuqabbila)
1. أُقَبِّلْ
(ʾuqabbil)
نُقَبِّلْ
(nuqabbil)
1.
2. قَبَّلْتَ m.
(qabbalta)
قَبَّلْتِ f.
(qabbalti)
قَبَّلْتُمَا
(qabbaltumā)
قَبَّلْتُمْ m.
(qabbaltum)
قَبَّلْتُنَّ f.
(qabbaltunna)
2. تُقَبِّلُ m.
(tuqabbilu)
تُقَبِّلِينَ f.
(tuqabbilīna)
تُقَبِّلَانِ
(tuqabbilāni)
تُقَبِّلُونَ m.
(tuqabbilūna)
تُقَبِّلْنَ f.
(tuqabbilna)
2. تُقَبِّلَ m.
(tuqabbila)
تُقَبِّلِي f.
(tuqabbilī)
تُقَبِّلَا
(tuqabbilā)
تُقَبِّلُوا m.
(tuqabbilū)
تُقَبِّلْنَ f.
(tuqabbilna)
2. تُقَبِّلْ m.
(tuqabbil)
تُقَبِّلِي f.
(tuqabbilī)
تُقَبِّلَا
(tuqabbilā)
تُقَبِّلُوا m.
(tuqabbilū)
تُقَبِّلْنَ f.
(tuqabbilna)
2. قَبِّلْ m.
(qabbil)
قَبِّلِي f.
(qabbilī)
قَبِّلَا
(qabbilā)
قَبِّلُوا m.
(qabbilū)
قَبِّلْنَ f.
(qabbilna)
3. قَبَّلَ m.
(qabbala)
قَبَّلَتْ f.
(qabbalat)
قَبَّلَا m.
(qabbalā)
قَبَّلَتَا f.
(qabbalatā)
قَبَّلُوا m.
(qabbalū)
قَبَّلْنَ f.
(qabbalna)
3. يُقَبِّلُ m.
(yuqabbilu)
تُقَبِّلُ f.
(tuqabbilu)
يُقَبِّلَانِ m.
(yuqabbilāni)
تُقَبِّلَانِ f.
(tuqabbilāni)
يُقَبِّلُونَ m.
(yuqabbilūna)
يُقَبِّلْنَ f.
(yuqabbilna)
3. يُقَبِّلَ m.
(yuqabbila)
تُقَبِّلَ f.
(tuqabbila)
يُقَبِّلَا m.
(yuqabbilā)
تُقَبِّلَا f.
(tuqabbilā)
تُقَبِّلُوا m.
(yuqabbilū)
يُقَبِّلْنَ f.
(yuqabbilna)
3. يُقَبِّلْ m.
(yuqabbil)
تُقَبِّلْ f.
(tuqabbil)
يُقَبِّلَا m.
(yuqabbilā)
تُقَبِّلَا f.
(tuqabbilā)
يُقَبِّلُوا m.
(yuqabbilū)
يُقَبِّلْنَ f.
(yuqabbilna)
3.
Passiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. قُبِّلْتُ
(qubbiltu)
قُبِّلْنَا
(qubbilnā)
1. أُقَبَّلُ
(ʾuqabbalu)
نَقَبَّلُ
(nuqabbalu)
1. أُقَبَّلَ
(ʾuqabbala)
نُقَبَّلَ
(nuqabbala)
1. أُقَبَّلْ
(ʾuqabbal)
نُقَبَّلْ
(nuqabbal)
2. قُبِّلْتَ m.
(qubbilta)
قُبِّلْتِ f.
(qubbilti)
قُبِّلْتُمَا
(qubbiltumā)
قُبِّلْتُمْ m.
(qubbiltum)
قُبِّلْتُنَّ f.
(qubbiltunna)
2. تُقَبَّلُ m.
(tuqabbalu)
تُقَبَّلِينَ f.
(tuqabbalīna)
تُقَبَّلَانِ
(tuqabbalāni)
تُقَبَّلُونَ m.
(tuqabbalūna)
تُقَبَّلْنَ f.
(tuqabbalna)
2. تُقَبَّلَ m.
(tuqabbala)
تُقَبَّلِي f.
(tuqabbalī)
تُقَبَّلَا
(tuqabbalā)
تُقَبَّلُوا m.
(tuqabbalū)
تُقَبَّلْنَ f.
(tuqabbalna)
2. تُقَبَّلْ m.
(tuqabbal)
تُقَبَّلِي f.
(tuqabbalī)
تُقَبَّلَا
(tuqabbalā)
تُقَبَّلُوا m.
(tuqabbalū)
تُقَبَّلْنَ f.
(tuqabbalna)
3. قُبِّلَ m.
(qubbila)
قُبِّلَتْ f.
(qubbilat)
قُبِّلَا m.
(qubbilā)
قُبِّلَتَا f.
(qubbilatā)
قُبِّلُوا m.
(qubbilū)
قُبِّلْنَ f.
(qubbilna)
3. يُقَبَّلُ m.
(yuqabbalu)
تُقَبَّلُ f.
(tuqabbalu)
يُقَبَّلَانِ m.
(yuqabbalāni)
بَقَبَّلَانِ f.
(tuqabbalāni)
يُقَبَّلُونَ m.
(yuqabbalūna)
يُقَبَّلْنَ f.
(yuqabbalna)
3. يُقَبَّلَ m.
(yuqabbala)
تُقَبَّلَ f.
(tuqabbala)
يُقَبَّلَا m.
(yuqabbalā)
تُقَبَّلَا f.
(tuqabbalā)
تُقَبَّلُوا m.
(yuqabbalū)
يُقَبَّلْنَ f.
(yuqabbalna)
3. يُقَبَّلْ m.
(yuqabbal)
تُقَبَّلْ f.
(tuqabbal)
يُقَبَّلَا m.
(yuqabbalā)
تُقَبَّلَا f.
(tuqabbalā)
يُقَبَّلُوا m.
(yuqabbalū)
يُقَبَّلْنَ f.
(yuqabbalna)