Liite:Adjektiivitaivutus/latina/niger

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi erus era erum nominatiivi erī erae era
akkusatiivi erum eram erum akkusatiivi erōs erās era
genetiivi erī erae erī genetiivi erōrum erārum erōrum
datiivi erō erae erō datiivi erīs erīs erīs
ablatiivi erō erā erō ablatiivi erīs erīs erīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi erior erior erius nominatiivi eriōrēs eriōrēs eriōra
akkusatiivi eriōrem eriōrem erius akkusatiivi eriōrēs eriōrēs eriōra
genetiivi eriōris eriōris eriōris genetiivi eriōrum eriōrum eriōrum
datiivi eriōrī eriōrī eriōrī datiivi eriōribus eriōribus eriōribus
ablatiivi eriōre eriōre eriōre ablatiivi eriōribus eriōribus eriōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi erissimus erissima erissimum nominatiivi erissimī erissimae erissima
akkusatiivi erissimum erissimam erissimum akkusatiivi erissimōs erissimās erissima
genetiivi erissimī erissimae erissimī genetiivi erissimōrum erissimārum erissimōrum
datiivi erissimō erissimae erissimō datiivi erissimīs erissimīs erissimīs
ablatiivi erissimō erissimā erissimō ablatiivi erissimīs erissimīs erissimīs